15 lutego roku 1951 – „korekta granic”, czyli Polska oddaje Sowietom ziemie zasobne w węgiel

17
711
Józef Stalin

15 lutego roku 1951 została podpisana umowa między Polską a ZSRR polegająca na zmianie granic. Polska oddała na rzecz Związku Sowieckiego tereny ze złożami węgla kamiennego na Sokalszczyźnie oraz ziemie zapewniające dostęp do linii kolejowej Rawa Ruska-Sokal. W zamian Polacy otrzymali niskiej jakości gleby oraz ziemie z wyeksploatowanymi złożami ropy naftowej. Ludność polska z terenów Sokala została przesiedlona w nowo przyłączone do Polski Bieszczady w ramach Akcji T-H, biorącej nazwę od powiatów uczestniczących w przesiedleniu: Hrubieszów-Tomaszów.

Dowiedz się więcej: Kosztowna korekta polskiej granicy. Przez towarzyszy z PZPR straciliśmy miliardy dolarów!

17 KOMENTARZE

  1. Cała historia PRL to historia uzależniania i wyzysku przez ZSRR. Do dzisiaj w szkołach mało jest. nformacj o grabieży przemysłu i dóbr kultury przez ZSRR. A gdzie grabież zaraz po wojnie I późniejszy wyzysk. Dlaczego do dzisiaj nie ma upublicznienia rozliczenia się z ZSRR, rwpg.

  2. STALIN, STAŁ SIĘ OKUPANTEM PRZEZ 50LAT POLSKI I REGULOWAŁ LINIE GRANICZNE WG. WŁASNEGO UZNANIA – ZBRODNIARZ JEDEN.!🤔🤔🤔

  3. Jestem niemal pewien ,że sami oddali . Jeśli spojrzeć na naszą historię zawsze znajdzie się knur rozdający lub sprzedający za bezcen polską ziemię i własność.

  4. Jak miała coś oddać jak nic nie miała do powiedzenia 🤣😁🤣😁 Po prostu polscy komuniści wysłuchali informacji od radzieckich komunistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj