15 marca to data, która zapisała się w historii wieloma istotnymi wydarzeniami. Jednym z najbardziej znanych jest zabójstwo Juliusza Cezara w 44 roku p.n.e. podczas posiedzenia senatu w Rzymie. To dramatyczne wydarzenie, znane jako Idy Marcowe, miało ogromne konsekwencje dla losów Republiki Rzymskiej, prowadząc ostatecznie do narodzin Cesarstwa.
15 marca 44 roku p.n.e., podczas posiedzenia senatu w Kurii Pompejusza w Rzymie, doszło do jednego z najsłynniejszych zamachów w historii. Juliusz Cezar, dyktator Rzymu, został zdradziecko zamordowany przez grupę senatorów, którzy obawiali się jego rosnącej władzy i możliwego ustanowienia monarchii.
Spiskowcy, wśród których byli Marek Juniusz Brutus i Gajusz Kasjusz Longinus, zadali Cezarowi łącznie 23 ciosy sztyletem. Według tradycji, na widok Brutusa Cezar miał wypowiedzieć słynne słowa: „Et tu, Brute?” – „I ty, Brutusie?”, choć nie jest pewne, czy rzeczywiście je wypowiedział.
Zabójstwo miało przywrócić republikę, lecz w rzeczywistości pogrążyło Rzym w chaosie i wojnie domowej, która ostatecznie doprowadziła do upadku republiki i ustanowienia cesarstwa pod rządami Oktawiana Augusta, adoptowanego syna Cezara.
/red./
Grafika: Youtube.com/zrzut ekranu
—
Materiał powstał w ramach aktywności Podlaskiego Klubu Patriotycznego.
Powstanie Podlaskiego Klubu Patriotycznego było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku. Lokal znajduje się w Białymstoku przy ul. Jurowieckiej 30A/2.