Od dawna wiadomo, że prehistoryczna medycyna stała na wyższym poziomie niż mogłoby się nam to wydawać. Oczywiście ówcześni ludzie nie radzili sobie z wieloma schorzeniami dziś prostymi do pokonania, jednak wcale nie oznacza to, że każdy problem zdrowotny oznaczał śmierć. Opisane w „Nature” odkrycie archeologów rzuca nowy cień na historię amputacji kończyn – podaje serwis national-geographic.pl.
Co zrobić gdy rana nie chce się goić, zaś miejscowy problem zagraża całemu organizmowi, a więc życiu? I w przeszłości i dziś często jedyną alternatywą pozostaje usunięcie chorego fragmentu kończyny tak, aby uchronić człowieka przed śmiercią. Okazuje się jednak, że ludzie znali taką metodę ratowania życia znacznie wcześniej niż dotąd zakładano.
Do czasu najnowszego, sensacyjnego odkrycia sądzono, że pierwsza amputacja została wykonana 7 tysięcy lat temu. A ściśle rzecz ujmując: posiadaliśmy dowody na taką operację przedramienia.
W roku 2020 naukowcy odkryli jednak na wyspie Borneo szkielet pozbawiony części nogi. Jak ustalono, kończyny brakowało nie z powodu oderwania jej podczas wypadku czy odgryzienia przez zwierzę, ale celowego działania mającego za zadanie uchronić człowieka przed śmiercią.
Owym pacjentem było dziecko. Choć nie znamy przyczyny amputacji to wiadomo, że uratowała jego życie. Młody człowiek żył bowiem po operacji jeszcze 6 do 9 lat, a po usuniętym fragmencie nogi pozostał kikut. Odkrycie archeologów opisano w magazynie „Nature”.
Oznacza to, że ówcześni lekarze musieli być dobrze zorientowani w temacie ludzkiej anatomii, układzie kostnym, nerwowym oraz budowie mięśni i strukturze naczyń krwionośnych. Znali ponadto metody zapobiegania zakażeniom i krwotokom. Wiadomo także, że pacjenta nie tylko uratowano poprzez skuteczną operację, ale także troskę – ów człowiek żył wszak w trudnych, górskich warunkach. Wskazuje to na istnienie swego rodzaju opieki społecznej.
A to wszystko około 31 tysięcy lat temu!
Nie wiadomo jednak czy amputacja z Bornego była wydarzeniem wyjątkowym, a nawet pierwszym w historii czy też tego typu operacji dokonywano wówczas częściej, a my na razie nie mamy dowodów poświadczających takie działania.
Źródło: national-geographic.pl