Armenia: wystawa zabytków odkrytych przez zespół z udziałem Polaków

0
148
Zdjęcie ilustracyjne. Fot.:Dagmara Dombrovska/unsplash.com

Zabytki odkryte w Metsamor przez zespół złożony z archeologów z Polski i Armenii są prezentowane na wystawie w Muzeum Historii Armenii w Erywaniu. Ekspozycja to efekt dziesięcioletniej współpracy naukowców.

Wystawa „Starożytne Metsamor” nie byłaby możliwa gdyby nie wspólne wysiłki archeologów z Polski i Armenii. Efekt prac naukowców z obu państwa będzie prezentowany do 25 lutego 2023 roku.

Ekspedycją w Metsamor kierował dr. hab. Krzysztof Jakubiak z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Aszot Piliposyan (Służba ds. Ochrony Dziedzictwa Historycznego i Kulturowych Muzeów-Rezerwatów Armenii). To właśnie w ramach tych prac odnaleziono zabytki prezentowane na wystawie.

Mówimy tu o zabytkach z IX wieku przed Chrystusem. Na ich wiek wskazują m.in. analizy archeobotaniczne obejmujące m.in. próbki zbóż.

Na wystawie są jednak także obiekty młodsze, co nie oznacza, że ich wartość jest mniejsza. Chodzi chociażby o pieczęć królestwa Urartu. Ponadto prezentowane są starożytne zabytki z kości, naczynia oraz złota i brązowa biżuteria, w tym naszyjniki. Niektóre zabytki odnaleziono całkiem niedawno: jesienią roku 2022.

Badania w Metsamor stanowiły część obchodów 30-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Armenią, która wówczas oswobodziła się spod władzy ZSRR.

Metsamor to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Armenii. Ośrodek był miejscem tętniącym życiem już w starożytności. Po tym okresie pozostało wiele wspaniałych i unikatowych na skalę regionu obiektów, w tym budynków oraz zabytków. Miasto już kilka stuleci przed Chrystusem posiadało brukowane ulice, co odkryto całkiem niedawno. Niektóre odnalezione elementy dawnego miasta datowane są nawet na XIV wiek p.n.e.

Wspólne prace Polaków i Ormian trwały w tym miejscu od roku 2013.

Źródło: naukawpolsce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj