Na herbie Irlandii widzimy harfę. Dostrzeżemy ją także w symbolice popularnego w tym kraju piwa. Czy to przypadek? Absolutnie nie!
Gdy w roku 1922 powstało uzależnione od Wielkiej Brytanii Wolne Państwo Irlandzkie, to za swój herb przyjęło harfę. Dokładnie ten sam instrument widnieje w logo popularnego w tym kraju oraz innych częściach świata piwa Guinness, które wytarzane jest od XVIII wieku. Czy więc Irlandczycy nie mogli być bardziej oryginalni i innowacyjni? Czy nie mogli wybrać innego herbu niż logo z puszek po piwie?
Okazuje się, że sprawa jest skomplikowana, a sugerowanie, iż naród irlandzki jednoczy się pod symbolem z piwa to pogląd nieuprawniony. Po prostu oba symbole wywodzą się z tego samego, historycznego elementu narodowej tożsamości mieszkańców Zielonej Wyspy.
Harfa stanowiła element herbu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, a więc państwa, w którym Anglicy dominowali nad podbitymi Irlandczykami. W wyspiarskiej heraldyce była znana jednak już wcześniej.
Jej historia sięga średniowiecza i króla Briana Śmiałego, katolickiego świętego, który skutecznie stawiał opór Wikingom próbującym podbić Irlandię. Jednym z jego symboli oraz elementów, z jakimi się go przedstawiało, była właśnie harfa.
I to do tego symbolu odwołali się twórcy logo browaru Guinness. Browaru, który powstał w czasach podporządkowania Irlandii Anglikom. Harfa cały czas jednak towarzyszyła narodowi.
Nic więc dziwnego, że w chwili odzyskania niepodległości przez Irlandię (najpierw częściowej, a potem pełnej) harfa stała się symbolem państwa i narodu. Z tą jednak różnicą, że harfa będąca herbem jest odwrócona względem tej z piwnych puszek.