Two Column Images
Left Image
Right Image

Data :

SHARE:

Czy najbardziej znany „Wiking” popkultury istniał naprawdę?

Kanadyjsko-irlandzki serial Michaela Hirsta na nowo rozpalił w społeczeństwach Zachodu zainteresowanie erą Wikingów. Wiele osób zaczęło się przy tym zastanawiać czy Ragnar Lothbrok, wokół czynów którego krąży niemal cała fabuła serii, był postacią historyczną.

Okazuje się, że sprawa jest skomplikowana i nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o postać graną przez Travisa Fimmela. Badacze skłaniają się do poglądu, że nordyckie sagi o Ragnarze Lodhbroku tak naprawdę dotyczą postaci fikcyjnej, której życiorys składa się z elementów życiorysów kilku faktycznie istniejących osób, choć nie sposób wykluczyć, że pierwotną wersję opowieści zbudowano na bazie dziejów jakiegoś autentycznego Ragnara dodając do niej także elementy fantastyczne.

Tak rozumiany Ragnar Lodhbrok, ów Ragnar z sag, stanowi więc pewnego rodzaju archetyp i niedościgniony wzór, a jego czyny są tak naprawdę marzeniami ludzi północy.

Warto jednak przy tym zauważyć, że postać z serialu Michaela Hirsta różni się od tego, co o legendarnym wojowniku zapisali Normanowie, zaś fabuła znana z małego ekranu okazała się być bardzo pojemna i mieści w sobie także inne słynne postaci średniowiecznej Skandynawii, które nie żyły w jednym czasie.

 

/red./

Foto: zrzut z ekranu/Youtube.com

 


W ramach działań realizowanych przez Podlaski Klub Patriotyczny przypominamy najciekawsze teksty naszego portalu.

Powstanie Podlaskiego Klubu Patriotycznego było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku. Lokal znajduje się w Białymstoku przy ul. Jurowieckiej 30A/2.

Tekst powstał w ramach realizacji zadania pod tytułem: „Patriotyzm
wczoraj i dziś”. Edukacja młodzieży w zakresie wychowania patriotycznego i wiedzy
historycznej połączona z rozwojem instytucjonalnym Fundacji „Prosto z mostu” w latach
2021-2023″. Sfinansowano go ze środków Narodowego Instytutu Wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najchętniej czytane