Czy Ragnar Lodbrok z „Wikingów” naprawdę istniał?

0
502
Serialowy Ragnar. Fot.: HISTORY Polska/YouTube

Kanadyjsko-irlandzki serial Michaela Hirsta na nowo rozpalił w społeczeństwach Zachodu zainteresowanie erą Wikingów. Wiele osób zaczęło się przy tym zastanawiać czy Ragnar Lodbrok, wokół czynów którego krąży niemal cała fabuła serii, był postacią historyczną.

Okazuje się, że sprawa jest skomplikowana i nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o postać graną przez Travisa Fimmela. Badacze skłaniają się do poglądu, że nordyckie sagi o Ragnarze Lodbroku tak naprawdę dotyczą postaci fikcyjnej, której życiorys składa się z elementów życiorysów kilku faktycznie istniejących osób, choć nie sposób wykluczyć, że pierwotną wersję opowieści zbudowano na bazie dziejów jakiegoś autentycznego Ragnara dodając do niej także elementy fantastyczne.

Tak rozumiany Ragnar Lodbrok, ów Ragnar z sag, stanowi więc pewnego rodzaju archetyp i niedościgniony wzór, a jego czyny są tak naprawdę marzeniami ludzi północy.

Warto jednak przy tym zauważyć, że postać z serialu Michaela Hirsta różni się od tego, co o legendarnym wojowniku zapisali Normanowie, zaś fabuła znana z małego ekranu okazała się być bardzo pojemna i mieści w sobie także inne słynne postaci średniowiecznej Skandynawii, które nie żyły w jednym czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj