Filibuster. Jak mniejszość może blokować większość w parlamencie?

0
576
Martin Falbisoner, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

W demokracji obowiązuje zasada, zgodnie z którą rządzi większość. Jednak wielowiekowy rozwój parlamentaryzmu wykształcił metody blokowania prac przez mniejszość. Najbardziej charakterystycznym tego przykładem jest filibuster w Stanach Zjednoczonych.

Filibuster to określenie procedury politycznej, która umożliwia członkom izby parlamentu wydłużanie debaty na proponowanymi projektami ustaw. Służy opozycji do czasowego blokowania rządowych projektów. Dzięki takiemu manewrowi politycznemu i równoczesnej kampanii propagandowej proponowane reformy często tracą poparcie społeczne.

W Stanach Zjednoczonych ta forma obstrukcji pojawiła się już na pierwszym posiedzeniu izby wyższej. 22 września 1789 roku senator z Pensylwanii William Maclay odnotował w swoim dzienniku przypadek przedłużania debaty. Filibuster zaczął być używany coraz częściej w XIX wieku. Brakowało jednak formalnej procedury wymuszenia zakończenia debaty przez większość senatorów.

Z powodu licznych problemów zaczęło się pojawiać coraz więcej głosów za ograniczeniem tej metody blokowania prac parlamentu. Wprowadzono „cloture”, czyli procedurę zakończenia debaty. Za namową Prezydenta Woodrowa Wilsona w 1917 roku Senat Stanów Zjednoczonych wprowadził zasadę zamknięcia debaty większością dwóch trzecich głosów. Mimo wprowadzonej zmiany rządząca partia rzadko mogła skorzystać z tego rozwiązania.

Przełamanie obstrukcji wymagało de facto ponadpartyjnej inicjatywy. W ciągu następnych kilku dekad senatorowi użyli „cloture” tylko pięć razy. Umożliwiło to blokowanie różnych istotnych reform społecznych. W 1975 roku obniżono wymaganą do obalenia filibustera większość z dwóch trzecich do trzech piątych. Do zamknięcia debaty potrzeba zatem głosów 60 senatorów. Obstrukcja pozostaje do dzisiaj istotnym elementem Senatu, choć od 2010 roku zaczęto wprowadzać nowe wyjątki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj