Gdańsk: uroczysty pochówek Obrońców Westerplatte. Prezydent Duda: to ważny moment dla Polski

0
187
Pogrzeb Obrońców Westerplatte. Fot.:PolskieRadio24_pl/YouTube

Na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte w Gdańsku dokonano w piątek 4 listopada uroczystego pochówku polskich żołnierzy broniących we wrześniu roku 1939 Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W ceremonii udział wzięli przedstawiciele władz Rzeczypospolitej i samorządu. Bohaterów żegnali także ich krewni, a uroczystość miała charakter państwowy i przebiegała zgodnie z wojskowymi zasadami.

Najpierw, o godzinie 9 rano, w gdańskiej katedrze św. Brygidy oprawiono żałobną Mszę świętą, którą celebrował biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. Następnie w uroczystym kondukcie trumny 10 osób przewieziono ulicami miasta na Westerplatte.

Zabierając głos podczas ceremonii pogrzebowej prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że wydarzenie to istotny moment dla rodzin żołnierzy broniących Westerplatte, ale i dla całej Polski. Wszak owa obrona polskiej placówki stanowiła i nadal stanowi symbol sprawiedliwego oporu oraz walki po stronie dobra.

Z kolei wiceminister kultury Jarosław Sellin zauważył, że od tego momentu cmentarz polskich bohaterów na Westerplatte jest nie tylko symboliczny, ale i realny. W ceremonii wziął udział także wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak oraz inni politycy i samorządowcy.

Uczestniczący w ceremonii Ryszard Bugajski, siostrzeniec majora Henryka Sucharskiego – dowódcy polskiego wojska broniącego Westerplatte – przyznał, że rodzina od dawna czekała na tę uroczystość.

Szczątki dziewięciu obrońców Westerplatte odnaleziono w roku 2019 w trakcie badań archeologicznych. Siedem osób udało się zidentyfikować z imienia i nazwiska. Dwóch żołnierzy pochowano jako osoby bezimienne. Wśród swoich podkomendnych spoczął także major Sucharski.

Od roku 1998 wszyscy obrońcy Westerplatte są honorowymi obywatelami Miasta Gdańska. Wówczas decyzję w sprawie podjął lokalny samorząd.

Źródło: gdansk.pl / rmf24.pl

 

Cześć ich pamięci!

 

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie
A światłość wiekuista niechaj im świeci!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj