Historia bez litości czyli czy Mieszko II został wykastrowany?

0
25

Anonim zwany Gallem nie pozostawia wątpliwości: syn Bolesława Chrobrego został w czeskiej niewoli wykastrowany!

W uniknięciu tragicznego losu Mieszkowi II nie pomógł ani fakt wszechstronnego wykształcenia, ani wybitne dla Polski zasług ojca, ani wyznawanie przez oprawcę i ofiarę tej samej wiary. Ludzie średniowiecza dopiero bowiem uczyli się litości, a wielu nie było w tej dziedzinie prymusami.

Brutalność czeskiego władcy Ołdrzycha (Udalryk), który pojmał uciekającego z Polski w obliczu rusko-niemieckiej inwazji króla, nie jest zresztą wyjątkiem. Już pierwszy kronikarz w historii naszego kraju wspomina, że kastracja Mieszka II była zemstą za czyn jego ojca, który oślepił księcia czeskiego Bolesława III Rudego – wuja Ołdrzycha.

Historycy powątpiewają jednak w rzeczywiste motywacje oprawcy pozbawiającego Piasta możliwości prokreacyjnych. Wszak krewni z czeskiej dynastii Przemyślidów pozostawali – delikatnie mówiąc – w złych relacjach.

 

/red/.

Foto: zrzut z ekranu/Youtube.com

 


W ramach działań realizowanych przez Podlaski Klub Patriotyczny przypominamy najciekawsze teksty naszego portalu.

Powstanie Podlaskiego Klubu Patriotycznego było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku. Lokal znajduje się w Białymstoku przy ul. Jurowieckiej 30A/2.

Tekst powstał w ramach realizacji zadania pod tytułem: „Patriotyzm
wczoraj i dziś”. Edukacja młodzieży w zakresie wychowania patriotycznego i wiedzy
historycznej połączona z rozwojem instytucjonalnym Fundacji „Prosto z mostu” w latach
2021-2023″. Sfinansowano go ze środków Narodowego Instytutu Wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj