II wojna światowa: IPN informuje o odkryciu zbiorowej mogiły. Niemcy chcieli ukryć zbrodnię

0
151
Fot.:Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku/YouTube

Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że odnalazł szczątki ofiar niemieckiej zbrodni w Lesie Szpęgawskim. Mowa o 84 osobach, w tym dzieciach. Z badań wiadomo, że Niemcy pod koniec okupacji próbowali ukryć ślady swojej działalności.

Las Szpęgawski znajduje się nieopodal Starogardu Gdańskiego. I to tam Niemcy na początku wojny, od jesieni roku 1939 do początków roku 1940, mordowali Polaków. Ich ofiarami byli głównie przedstawiciele polskiej inteligencji z Pomorza, ale także pacjenci pobliskiego szpitala psychiatrycznego w Kocborowie oraz dzieci.

Wśród 84 ofiar niemieckiej zbrodni w Lesie Szpęgawskim odnaleziono szczątki należące do dzieci lub osób małoletnich. Mowa o co najmniej 6 osobach w tym wieku. Najmłodsza ofiara Niemców miała między 3 a 7 lat.

Oględziny terenów już wcześniej znajdujących się w polu zainteresowań badaczy oraz same badania prowadzono od 8 do 25 maja roku 2023 pod patronatem prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku. Wsparcie archeologiczne i antropologiczne zapewnił zespół pod kierunkiem dra Dawida Kobiałka z Uniwersytetu Łódzkiego. Odnaleziona mogiła ma wymiary 10x5x2 metry.

Wiemy też, że ofiary zbrodni z lat 1939-1940 zostały ekshumowane. Niemcy próbowali zatrzeć ślady swojej działalności pod koniec wojny. W roku 1944 wykopali ciała i próbowali je spalić, a następnie ponownie zakopać.

Wśród ofiar dominowali mężczyźni. Po zamordowanych pozostało wiele pamiątek, w tym biżuteria, dewocjonalia, guziki, monety i inne elementy, które wykonano z materiału odpornego na zniszczenia spowodowane przebywaniem przez lata w ziemi.

Teraz trwają poszukiwania osób, które wiedzą, że ich krewni i przodkowie zostali zamordowani przez Niemców podczas II wojny światowej w Starogardzie Gdańskim i okolicach. Osoby te mogą zdać relację o losach swoich krewnych oraz uczestniczyć z genetycznej identyfikacji ofiar.

Źródło: ipn.pl / historia.wprost.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj