Data :

SHARE:

Ile lat trwała wojna stuletnia? Odpowiedź zaskakuje!

Najnowsze

Okres pełnego i późnego średniowiecza to czas intensywnych sporów francusko-angielskich spowodowanych skomplikowanymi zawiłościami feudalnymi w Europie Zachodniej.

Władcy z Wysp Brytyjskich posiadali bowiem ziemie także na kontynencie – we Francji. Ich status był tam jednak odmienny niż po północnej stronie kanału La Manche. O ile w Anglii panowali jako niepodzielni suwerenowie, o tyle z ziem francuskich musieli składać hołd tamtejszym monarchom i byli traktowani na równi z innymi wasalami.

Jak nietrudno się domyślić, owa relacja niezbyt odpowiadała Anglikom szczególnie, że Francuzi dodatkowo dostarczali im powodów do irytacji.

To właśnie dlatego państwa toczyły liczne wojny, a jeden z konfliktów zyskał nawet dość poetycką, choć niekoniecznie ścisłą nazwę. To wojna stuletnia toczona w latach… no właśnie. Konflikt rozpocząwszy się w roku 1337 trwał do 1453, więc ponad 100 lat.

Michał Wałach
Historyk, dziennikarz i publicysta zainteresowany przede wszystkim dziejami Europy Środkowej i Wschodniej w średniowieczu oraz XX wieku, a także historią myśli politycznej i przeszłością Krakowa. Redaktor naczelny portalu ToHistoria.pl w latach 2022-2023.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najchętniej czytane