Kijów

0
680
fot. MaxxjaNe, Shutterstock, Kijów

Kijów – stolica a zarazem największe miasto Ukrainy. Do niedawna liczące około 3 milionów mieszkańców. Tyle współcześnie, lecz historia tego pięknego miasta sięga aż V wieku. Właśnie wtedy powstało jako placówka handlowa na szlaku pomiędzy bajecznie bogatym Konstantynopolem a wojowniczą Skandynawią. Od IX do XI wieku trwał pod władzą wikingów, którzy nazywali go różnie: Kanugård, Chunigard lub Känu-gard, ale jedno było pewne, Kijów był centrum handlu na Rusi i magazynem danin ściąganych z władców plemion słowiańskich.

W 988/89 z rozkazu Włodzimierza I Wielkiego w mieście odbył się masowy chrzest ludności w Dnieprze zwany dzisiaj Chrztem Rusi. Niespełna 30 lat później Król Polski Bolesław Chrobry zdobył Kijów i wedle legendy uderzając swym mieczem o złote bramy miasta wyszczerbił go i stąd miecz koronacyjny władców Polski nazywany jest Szczerbcem. W dalszych wiekach po podbiciu Rusi Kijowskiej przez Mongołów miasto utraciło swe polityczne znaczenie.

Dopiero w XIV wieku odbite spod okupacji Mongolskiej i przypadłszy Władcy Litwy Olgierdowi Giedyminiczowi zaczęło się powoli rozwijać. W dalszych wiekach będąc pod kontrolą Litwinów stał się siedzibą diecezji katolickiej, stolicą jednego z okręgów. Po unii lubelskiej Kijów stał się miastem Królewskim i stolicą województwa mieszczącego się w Polskiej Prowincji Małopolskiej. Od tego momentu nastąpił dynamiczny rozwój miasta. Kijów pozostał Polski aż do czasu rozruchów Bohdana Chmielnickiego, który oddał Rosjanom lewobrzeżną Ukrainę wraz z Kijowem. Późniejsze traktaty pomiędzy Rzecząpospolitą a Carstwem Rosyjskim nie były ratyfikowane przez Sejm. Dlatego formalnie, z prawnego punktu widzenia Kijów pozostawał miastem królewskim aż do II rozbioru. Właśnie dlatego Król Stanisław August Poniatowski do końca istnienia kraju posługiwał się tytułem Księcia Kijowskiego.

W czasach, gdy miasto było pod kontrolą rosyjską doszło do trzech fal brutalnych pogromów antyżydowskich. A w 1919, podczas wojny ukraińsko-radzieckiej białogwardziści rozpętali pogrom, w którym zamordowano setki osób. W 1918 w Kijowie ogłoszono stworzenie Ukraińskiej Republiki Ludowej i stoczono liczne walki z bolszewikami przy pomocy m.in. 3. Armii Wojska Polskiego, która, w porozumieniu z atamanem Symonem Petlurą, wkroczyła do miasta w czasie tzw. wyprawy kijowskiej. Bolszewikom udało się jednak zdobyć miasto w 1920 a po pokoju ryskim Kijów znalazł się w rękach Rosji Radzieckiej, aby w 1934 zostać stolicą Ukraińskiej SRR. W latach 30. XX wieku Sowieci zamordowali około 150 tysięcy osób. W trakcie II wojny światowej w 1941 Niemcy dokonali masakry kilkudziesięciu tysięcy kijowskich Żydów w Babim Jarze.

Po olbrzymich zniszczeniach II wojny światowej spowodowanych zarówno przez Niemców jak i Sowietów Kijów w znacznej mierze odzyskał swoje dawne znaczenie gospodarcze, stając się jednym z najważniejszych miast ZSRR. Mimo bliskiej odległości do Czarnobyla w 1986 wiatr nie sprowadził jednak nad miasto skażenia. W trakcie rozpadu Związku Radzieckiego 24 sierpnia 1991 roku ukraiński parlament ogłosił deklarację niepodległości kraju, czyniąc Kijów stolicą państwa. W latach 2004–5 Kijów był areną wystąpień podczas pomarańczowej rewolucji, a w latach 2013-14 plac Niepodległości był głównym miejscem Euromajdanu. Dziś to piękne, historyczne miasto po raz kolejny doświadcza wojny będąc ostrzeliwanym przez wojska Federacji Rosyjskiej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj