Kolejne „Spotkanie z historią”. Tym razem wykład o polskich żołnierzach na frontach II wojny światowej

0
412

W czwartek 31 kwietnia w Krakowie odbyło się kolejne wydarzenie w ramach „Spotkania z historią”. Tym razem uczniowie poznali uzbrojenie i wyposażenie żołnierza polskiego walczącego na frontach II wojny światowej. A to nie wszystko!

Dzięki inicjatywie Centrum im. Władysława Grabskiego i gościnności Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Jezuitów im. Św. Stanisława Kostki uczniowie mogli zapoznać się z żywą historią. Przedstawili ją rekonstruktorzy ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz.

Spotkanie z Historią stało się tym samym okazją do poznania nie tylko teorii, ale też niemalże dotknięcia historii. Rekonstruktorzy zaprezentowali wszak niezwykle bogate zbiory artefaktów z epoki oraz wiernych kopii uzbrojenia z przeszłości.

Lekcja mi się podobała. Szczególnie to, że była broń, co bardzo lubię. A ponadto dowiedziałem się dużo nowych rzeczy, na przykład jak były ubrane kobiety w tamtym okresie – mówi nam uczeń Maksymilian Nalepa dodając, że takie lekcje są nie tylko potrzebne, ale wręcz konieczne.

Jesteśmy rekonstruktorami z Olkusza. Dzisiaj mieliśmy przyjemność przeprowadzić lekcję historii dla uczniów. Dla nas jest to możliwość zaprezentowania swojej pasji szerszemu gronu, ale także pokazanie historii w ciekawy sposób. To jest tak naprawdę żywa historia, kiedy można dotknąć przedmiotów z tamtego okresu czy współczesnych replik. Myślę, że działa to bardzo na wyobraźnię i pozwala sobie uzmysłowić, jakie były realia w tamtych czasach, a przez to łatwiej zrozumieć epokę i zrozumieć historię tamtych czasów – mówi nam współprowadząca lekcję Aleksandra Pałka, rekonstruktor ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz, która zaprezentowała uczniom przemiany w modzie kobiecej podczas wojny oraz udział kobiet w partyzantce.

Lekcja wywołała olbrzymie zainteresowanie uczniów i nawet gdyby trwała znacznie dłużej to i tak młodzi ludzie słuchaliby rekonstruktorów w skupieniu. Zorganizowanie lekcji było możliwe dzięki finansowemu wsparciu projektu ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Następne Spotkania z Historią już wkrótce!

 

/red./

 

GALERIA:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj