Kto zabił Banderę?

0
326

Stepan Bandera słusznie cieszy się w Polsce złą sławą. Wszak to on był liderem organizacji odpowiedzialnej za straszliwe zbrodnie dokonane na naszych rodakach z południowo-wschodnich województw II RP. Ukraiński szowinista zapracował jednak na znacznie dłuższą listę osób – mówiąc delikatnie – niedarzących go sympatią.

Skrajny nacjonalista podpadł także Sowietom, gdyż OUN-UPA najpierw w sojuszu w hitlerowskimi Niemcami, później zaś samodzielnie, walczyło nie tylko z Polakami, ale i siłami ZSRR. To właśnie dlatego na Kremlu podjęto decyzję o dokonaniu zamachu na ważny autorytet dla ukraińskich szowinistów.

Zadania podjął się agent KGB Bohdan Staszynski, który kilkanaście miesięcy wcześniej zabił innego ważnego ukraińskiego nacjonalistę: Łwa Rebeta. Oba zamachy miały miejsce w Monachium – gdzie przebywało wielu politycznych imigrantów wspierających ruch Bandery – oraz przebiegły z bardzo zbliżony sposób. Staszynski posłużył się w morderstwach pistoletem miotającym cyjanek potasu, który błyskawicznie uśmiercał ofiary, a jednocześnie uniemożliwiał identyfikację sprawcy.

Co jednak ciekawe, w kilka lat po dokonaniu zamachów agent KGB porzucił swoja „profesję” i ujawnił się przez amerykańskim CIA. Za swoje czyny otrzymał zaskakująco krótki wyrok (zapewne z powodu współpracy z zachodnimi wywiadami), a resztę życia spędził wraz z żoną korzystając w USA z nowej tożsamości.

/mw/

Foto: zrzut z ekranu/Youtube.com

W ramach działań realizowanych przez Podlaski Klub Patriotyczny przypominamy najciekawsze teksty naszego portalu.

Powstanie Podlaskiego Klubu Patriotycznego było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku. Lokal znajduje się w Białymstoku przy ul. Jurowieckiej 30A/2.

Tekst powstał w ramach realizacji zadania pod tytułem: „Patriotyzm
wczoraj i dziś”. Edukacja młodzieży w zakresie wychowania patriotycznego i wiedzy
historycznej połączona z rozwojem instytucjonalnym Fundacji „Prosto z mostu” w latach
2021-2023″. Sfinansowano go ze środków Narodowego Instytutu Wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj