Malunki Jezusa Chrystusa i Matki Bożej w islamskim kraju? Zaskakujące odkrycie archeologów!

0
177
Odkryte wizerunki. Scena z królem Dawidem. Fot.: Adrian Chlebowski. Źródło: pcma.uw.edu.pl (Polish Centre of Mediterranean Archaeology University of Warsaw)

Polscy archeolodzy pracujący na stanowisku archeologicznym Stara Dongola w Sudanie dokonali zaskakującego odkrycia. Chodzi o zabytkowe wizerunki kluczowych postaci chrześcijaństwa. Co ciekawe, dziś większość mieszkańców Sudanu wyznaje islam.

Odkrycie jest sensacyjne i zaskakujące. Centralne postaci chrześcijaństwa nie są bowiem regularnie uwieczniane w krajach muzułmańskich. Sytuacja staje się jednak bardziej zrozumiała gdy pojmiemy o jakim stanowisku archeologicznym mowa.

Stara Dongola znajduje się na wschodnim wybrzeżu Nilu i w wiekach średnich znajdowała się tam stolica nubijskiego królestwa Makurii. Ta zaś była państwem chrześcijańskim, które przez wiele wieków rozwijało swoją piękną i bogatą kulturę. Polacy badają te okolice już od lat 60. XX wieku i to głównie dzięki naszym rodakom oraz oczywiście miejscowym badaczom nasza wiedza o Nubii jest bogata.

Kraj ten od przełomu później starożytności i wczesnego średniowiecza aż do czasów nowożytnych był niepodległym państwem chrześcijańskim (powstałym ze zjednoczenia innych królestw). Co jednak ciekawe, po ekspansji islamu znajdował się w izolacji i nie miał łatwej drogi do kontaktów z innymi narodami chrześcijańskimi. U progu nowożytności muzułmanie podbili Nubię, a dziś Sudan, do którego należy prowincja, jest w większości muzułmański.

Mimo tak interesującej historii i silnych związków z chrześcijaństwem nikt nie spodziewał się odkrycia wizerunków Jezusa Chrystusa i Najświętszej Maryi Panny. Szczególnie, że odkryte malunki różnią się od typowych dzieł tamtejszej kultury.

Wizerunku znajdowały się w tajemniczym pomieszczeniu pod podłogą jednego z domów. Nic nie wskazuje, by były to pokoje mieszkalne. Przypominały raczej krypty, szczególnie, że znajdowały się kilka metrów pod ówczesnym poziomem gruntu. Możliwe, że była to część tzw. Wielkiego Kościoła Jezusa, który znajdował się w pobliżu. Najpewniej ta świątynia była najważniejszym kościołem Nubii zwanej wówczas królestwem Makurii. Niewykluczone, że była to katedra.

Oprócz nietypowych dla Nubii wizerunków Jezusa Chrystusa i Maryi z Nazaretu odnaleziono malowidła przedstawiające aniołów i jednego z miejscowych władców. Nietypowym elementem jest zobrazowanie króla oddającego pokłon Chrystusowi. Oprócz wizerunków odnaleziono napisy. Trwają prace nad ich odczytaniem. Wiadomo natomiast, że wzmiankowany jest tam ostatni chrześcijański władca Makurii.

W prace badawcze w Starej Dongoli zaangażowani są specjaliści z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Naukowcy realizują tam różne projekty. Jesienią prace będą kontynuowane.

Źródło: focus.pl / pcma.uw.edu.pl / naukawpolsce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj