Młodzi patrioci z Suwalszczyzny w walce o niepodległą Rzeczpospolitą. Za nami Spotkanie z Historią

0
284
Spotkanie z Historią w Suwałkach. Fot.: Fundacja Centrum im. Władysława Grabskiego

W czwartek 2 czerwca odbyło się kolejne Spotkanie z Historią. Tym razem w niezwykłym projekcie Centrum im. Władysława Grabskiego uczestniczyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.

Gośćmi Spotkania z Historią byli tym razem Magdalena Wołowska-Rusińska (Liceum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach) oraz dr Krzysztof Skłodowski (Muzeum Okręgowe w Suwałkach). Prelegenci wygłosili wykład pt. Dziewczęta i chłopcy z suwalskiego gimnazjum w walce o niepodległość Suwalszczyzny. Skupili się tym samym na lokalnym zagadnieniu stanowiącym integralną część historii Ojczyzny.

Dr Krzysztof Skłodowski i Magdalena Wołowska-Rusińska przybliżyli młodym ludziom postawy i aktywności ich rówieśników sprzed ponad 100 lat, w tym zaangażowanie w Polską Organizację Wojskową.

Młodzi ludzie mogli dowiedzieć się jak ich równicy reagowali na sytuację, kiedy trzeba było walczyć o odzyskanie niepodległości przez Polskę na terenie Suwalszczyzny. Zostało to połączone z prezentacją filmu na 300-lecie Suwałk – mówi cytowany przez suwalki.info współorganizator Spotkania z Historią Piotr Wasilewski.

W roku 1919, kiedy Suwalszczyzna walczyła o odzyskanie niepodległości, chłopcy z tego gimnazjum należeli do Polskiej Organizacji Wojskowej, wzięli udział w Powstaniu Sejneńskim, trzech uczniów gimnazjum poległo w czasie walk – przypomina z kolei dr Krzysztof Skłodowski w rozmowie z TVP Białystok.

Organizacja Spotkań z Historią możliwa jest dzięki wsparciu projektu Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego z funduszy Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj