Niezwykłe odkrycie! Przedmioty sprzed 2,5 tys. lat odnaleźli pasjonaci

0
143
Źródło: facebook.com/muzeum.wostrodzie

Jak podaje Muzeum w Ostródzie, członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej odnaleźli niewielkie, ale cenne zabytki mające co najmniej 2,5 tys. lat.

Cytowany przez media archeolog Łukasz Szczepański z Muzeum w Ostródzie informuje, że artefakty, w tym siekierka i ozdoby z brązu, zostały odnalezione w gminie Zalewo. Szacuje się, że mają około 2,5 tys. lat, a więc pochodzą z przełomu epoki brązu i żelaza.

Znaleziska to siekierka oraz dwie ozdoby z brązu. Mogły pełnić funkcję bransolety, nagolennika lub naramiennika.

Najpewniej miejsce znalezienia zabytków nie było grobowcem, gdyż nie natrafiono na ślady pochówku. Tym samym artefakty nie stanowiły elementu ceremonii pogrzebowej i wyposażenia grobu. Niewykluczone natomiast, że ich prehistoryczny właściciel ukrył je.

Zabytki znaleźli pasjonaci historii lokalnej z Klubu Odkrywców Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej. Media wskazują, że to kolejny artefakt odnaleziony w okolicach Susza przez miłośników swoich okolic. Badania były prowadzone legalnie i za zgodą odpowiednich organów. Teraz znaleziska trafią do Muzeum w Ostródzie. Decyzję podjął Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

Źródło: historia.wprost.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj