Niezwykłe połączenie nauki i technologii. Specjaliści odtworzyli twarz słynnego władcy starożytności

0
232
Rekonstrukcja twarzy Ramzesa II. Fot.: Face Lab LJMU/YouTube

Po wielu wybitnych monarchach, wodzach, politykach i myślicielach starożytności pozostały nam źródła pisane, ale nie wiemy jak ci wpływowi ludzie swoich czasów wyglądali. Tu z pomogą przychodzi najnowsza technologia.

Dzięki pracy naukowców z FaceLab w angielskim Liverpoolu wiemy jak wyglądał egipski faraon Ramzes II. Po tym wybitnym i panującym bardzo długo monarsze z epoki Nowego Państwa pozostały nam rzeźby. Nie dawały one jednak pełnego oglądu.

Naukowcy zdołali komputerowo zrekonstruować wygląd władcy panującego 3200 lat temu. Wykorzystali w tym celu nie tylko technologię, ale i źródła historyczne. Pomocne okazały się także zdjęcia, badania mumii oraz tomografia komputerowa. Dzięki niej uzyskano trójwymiarowy kształt czaszki.

Jest to kluczowy element komputerowej rekonstrukcji twarzy – ale nie jedyny. Wygląd człowieka nie opiera się bowiem wyłącznie na kościach, ale także skórze, mięśniach, tkance tłuszczowej i znakach szczególnych. Dodatkowo bez źródeł historycznych wiedza na temat koloru oczu, włosów i skóry byłaby uboższa.

Naukowcy – profesor Caroline Wilkinson, dr Jessica Liu i Mark Roughley – pracowali nad dziełem trzy miesiące, a w realizacji zadania pomagała im Saharem Saleemem specjalizująca się w mumiach i radiologii.

Sukces starań pozwolił naukowcom uzyskać komputerową formę wyglądu egipskiego monarchy, a Sahar Saleem z kairskiego Uniwersytetu stwierdziła nawet, że mówiąc o Ramzesie II mamy do czynienia z „przystojnym Egipcjaninem”.

Faraon znany jest z rzeźb i figur, ale dopiero teraz jego twarz odzyskała żywe, realne oblicze pełne charakterystycznych cech takich jak wydatny nos czy mocno zarysowane kości żuchwy. Naukowcy opracowali wygląd władcy w chwili gdy miał 45 oraz 90 lat. W tym wieku zmarł.

Źródło: wprost.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj