Pomorze: chcieli wybudować bunkier, nieumyślnie uszkodzili średniowieczny zabytek!

0
233
Zniszczenie zabytku archeologicznego. Fot.: Komenda Powiatowa Policji Lębork/YouTube

Dwaj młodzi mężczyźni są podejrzani o dokonanie zaskakującego przestępstwa. Chcieli wybudować bunkier, który posłużyłby im w razie zagrożenie. Nie byli jednak świadomi, że przy okazji… niszczą zabytek z wczesnego średniowiecza. Teraz mogą ponieść konsekwencje prawne swojego czynu.

Do niefortunnego zdarzenia doszło w lesie na obszarze grodziska wyżynnego w Krępie Kaszubskiej w województwie pomorskim. Mężczyźni w wieku 27 i 25 lat chcieli stworzyć bunkier – wynika z medialnych doniesień. Niestety samozwańczy konstruktorzy rozpoczęli prace w miejscu, gdzie znajduje się zabytkowy kompleks o wielkim znaczeniu archeologicznym.

Obiekt znajduje się na liście zabytków i jest uznawany za miejsce o dużej wartości poznawczej i naukowej. Tym samym konstruktorzy-amatorzy naruszyli istniejącą strukturę i najpewniej spowodowali nieodwracalne straty.

Policjanci po otrzymaniu informacji o zdarzeniu zabezpieczyli na miejscu ślady. Udało im się także ustalić dane mężczyzn, którzy kopali w miejscu bunkier. Wiele wskazuje na to, że autorzy niefortunnej konstrukcji nie wiedzieli, że teren ma znaczenie zabytkowe i kopią w średniowiecznym wale.

Teraz grozi im do dwóch lat pozbawienia wolności. Możliwe, że będą musieli także zapłacić karę w wysokości od trzykrotnego do trzydziestokrotnego minimalnego wynagrodzenia na Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków.

Źródło: tvn24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj