Premier Morawiecki odwiedził cmentarz w Palmirach. Szef rządu wystosował ważny apel do Polaków!

0
326
Po lewej: Niemcy przed egzekucją w Palmirach, ich ofiary z zawiązanymi oczami. Po prawej: premier Mateusz Morawiecki, fot.: facebook.com/MorawieckiPL

30 października premier RP Mateusz Morawiecki wraz z rodziną odwiedził cmentarz w Palmirach na terenie Puszczy Kampinoskiej. W miejscu, w którym Niemcy zamordowali podczas okupacji wielu przedstawicieli elity naszego narodu, szef rządu wystosował apel do rodaków.

Mazowiecka wieś Palmiry na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej była świadkiem gigantycznej skali bestialstwa niemieckiego okupanta wobec narodu polskiego. To bowiem właśnie tam od końca roku 1939 do lata roku 1941 nazistowscy funkcjonariusze policji i SS-manni zamordowali około 1,7 tys. osób. Ofiarami zbrodni w Palmirach byli głównie obywatele Polski narodowości polskiej oraz żydowskiej. Spora część ofiar tego terroru to reprezentanci przedwojennych elit. Tym samym Palmiry stały się, obok Katynia, symbolem mordowania przez okupantów polskich elit będących w wielkim stopniu dziedzicami narodowej kultury.

Palmiry jako ważne miejsce na mapie polskiej martyrologii w związku z okresem szczególnej pamięci o zmarłych odwiedził szef polskiego rządu. Mateusz Morawiecki przybył na groby przedstawicieli polskiej elity wraz z żoną i dziećmi. Zdjęcia oraz materiał video z przesłaniem opublikował na Facebooku.

W krótkim filmie szef rządu przypomniał, że w Palmirach spoczywał wybitny polski lekkoatleta i złoty medalista olimpijski Janusz Kusociński. Niemcy zamordowali go 21 czerwca roku 1940. W tym miejscu zginął także Maciej Rataj, marszałek Sejmu II RP zastępujący prezydenta RP po zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza oraz w okresie po zamachu majowym. Rataj zginął tego samego dnia.

Lista ofiar niemieckich zbrodni spoczywających w Palmirach oraz ich zasług dla Ojczyzny jest jednak znacznie dłuższa. Co więcej, wybitni Polacy zasłużeni dla kraju spoczywają nie tylko tam, ale na setkach nekropolii w całej Ojczyźnie. Dlatego też premier Morawiecki wystosował szczególny apel do Polaków. Jest on jednak aktualny nie tylko na początku listopada, gdy szczególnie mocno pamiętamy w modlitwach i gestach o naszych bliskich, ale cały rok!

Nie zapomnijcie też, odwiedzając groby swoich bliskich, zapalić świeczkę na grobach tych, którzy walczyli o naszą wolność, walczyli za Polskę – zaapelował premier Morawiecki. – Cześć ich pamięci – dodał premier.

Źródło: wprost.pl / Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj