Data :

SHARE:

Rewolucja w archeologii? Zaskakujące odkrycie dowodzi kunsztu rzemieślników sprzed miliona lat!

Najnowsze

Do dziś obsydian uznaje się za minerał trudny w obróbce. Surowiec stawia wysokie wymagania nawet współczesnym rzemieślnikom. Tymczasem archeolodzy odnaleźli topór z obsydianu liczący aż 1,2 miliona lat!

Archeolodzy odkryli w Etiopii nie tylko jeden topór, ale cały (choć prosty) warsztat tworzący topory z obsydianu. Trzeba jednak przyznać, że nawet jedno odkrycie byłoby gigantyczną sensacją.

Obsydian to skała ze szkliwa wulkanicznego. Materiał jest delikatny i trudny w obróbce. Do tej pory uznawano, że ludzie nauczyli się pracować z obsydianem w środkowej epoce kamienia.

Tę wiedzę musimy jednak zrewidować. Oto bowiem na stanowisku archeologicznym Melka Kunture w Etiopii badacze odkryli pozostałości ręcznego topora z obsydianu. Analizowana warstwa ma 1,2 miliona lat. Dodatkowo odnaleziono elementy wskazujące na warsztat specjalizujący się w obróbce obsydianu.

Co ciekawe, zgodnie z aktualną wiedzą naukową dotyczącą rozwoju gatunku ludzkiego należy odnotować, że twórcami topora nie mogli być przedstawiciele naszego gatunku, a więc homo sapiens sapiens – człowiek rozumny. To także zaskakujące odkrycie pokazujące, że zaawansowane umiejętności, w tym wyjątkowa zręczność, nie są domeną naszej populacji.

Źródło: focus.pl

Michał Wałach
Historyk, dziennikarz i publicysta zainteresowany przede wszystkim dziejami Europy Środkowej i Wschodniej w średniowieczu oraz XX wieku, a także historią myśli politycznej i przeszłością Krakowa. Redaktor naczelny portalu ToHistoria.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najchętniej czytane