Sensacja! Odnaleziono pomniki sprzed 2000 lat! „Odkrycie napisze historię na nowo”

0
328
Odkrycie z San Casciano dei Bagni. Fot.: MiC_Italia/YouTube

Archeolodzy często odnajdują przedmioty pozwalające nam lepiej zrozumieć przeszłość. Tym razem jednak zapowiada się prawdziwy kopernikański przewrót w nauce! We Włoszech znaleziono bowiem 24 etruskie i rzymskie pomniki w niemal nienaruszonym stanie.

Niezwykłego odkrycia posągów wykonanych z brązu dokonano w San Casciano dei Bagni (Toskania, środkowe Włochy). Zdaniem ekspertów mówienie o przełomie nie oddaje skali sensacji naukowej.

Wskazuje się wszak nawet, że to największe odkrycie przedmiotów z brązu powstałych w starożytności w regionie Morza Śródziemnego. Co więcej, zabytki odnaleziono w stanie praktycznie nienaruszonym. Przez około 2300 lat leżały bowiem w… błocie.

24 figury odnaleziono w towarzystwie tysięcy monet oraz wielu inskrypcji etruskich i łacińskich. Aż pięć rzeźb ma około metra wysokości.

Figury to wizerunku bożków czczonych w okolicy w czasach starożytnych. Wykonali je lokalni artyści-rzemieślnicy między II wiekiem przed Chrystusem a I wiekiem po Chrystusie. Trafiły one do pogańskiego sanktuarium ze źródłami termalnymi. Po chrystianizacji obiekt zamknięto, ale nie zniszczono, a jedynie zapieczętowano.

W ocenie profesora Jacopo Tabollego, archeologa z Università per Stranieri di Siena, owo odkrycie napisze historię na nowo. To właśnie ów naukowiec kierował projektem w wyniku którego dokonano odkrycia.

Archeologom osobiście pogratulował minister kultury Włoch Gennaro Sangiuliano.

Źródło: interia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj