Każdy – niezależnie od poziomu zainteresowania historią i kulturą – zna rzymskie Koloseum. Większość ludzi bezbłędnie wskaże także cel, jaki przyświecał twórcom obiektu. Mało kto z nas jednak wie, że na arenie ginęli nie tylko ludzie, ale i zwierzęta, w tym – jak pokazują najnowsze odkrycia – jamniki.
Koloseum, choć znane jest każdemu i ma blisko 2 tysiące lat, nadal pełne jest zagadek i zaskakuje nie tylko społeczeństwo, ale nawet wysoko wykwalifikowanych w tematyce kultury starożytnej specjalistów. Najnowsza sensacja dotyczy jamników.
W korytarzach pod starożytnym amfiteatrem odkryto bowiem szczątki takich właśnie psów. Okazuje się więc, że na arenie walczyły i ginęły nie tylko lwy, niedźwiedzie czy mniej znane w tej roli słonie, hipopotamy, hieny czy lamparty, ale także niewielkie psy. Należy jednak pamiętać, że w przeszłości sprawdzały się one w roli psów myśliwskich. Mogły być więc na arenie uczestnikami wydarzeń nawiązujących do polowań. To jednak tylko przypuszczenia.
Wiele gatunków zwierząt prezentowanych w rzymskim Koloseum walczyło między sobą. Starożytni organizowali walki w ramach gatunku oraz pojedynki między różnymi zwierzętami. Bywało także, że ze zwierzętami mierzyli się gladiatorzy polujący na zwierzynę lub walczący o przetrwanie. Najbardziej znane nam są dziś jednak walki między ludźmi.
I to właśnie ów fakt powoduje, że choć Koloseum jako budynek jest spektakularnym przykładem rozmachu i kunsztu rzymskiej architektury, to zwiedzając ów obiekt wiele osób odczuwa – skądinąd słusznie – negatywne emocje. Zabytek nosi bowiem znamiona nie tylko sportowej areny, ale także miejsca, w którym masowo ginęli ludzie traktowani przez starożytnych Rzymian w sposób przedmiotowy. Gladiatorzy stanowili jedynie narzędzie do osiągnięcia celu jakim była rozrywka. Ponadto w Koloseum ginęli także chrześcijanie prześladowani za Wiarę. Pierwsi męczennicy byli natomiast mordowani w innych miejscach i na innych arenach. Koloseum to wszak obiekt powstały w ostatnich dekadach I stulecia po Chrystusie.
Źródło: national-geographic.pl / pl.alateia.org