„Spotkania z historią” w całej Polsce. Tym razem o Solidarności Walczącej!

0
377
Spotkanie z Historią, materiały organizatora: Centrum Grabskiego

„Spotkania z historią” to projekt Centrum im. Władysława Grabskiego, który dociera do różnych zakątków Polski. Łącznie odbyło się już osiem spotkań, co oznacza liczne godziny nietuzinkowej wiedzy oraz setki uczestników żądnych wiedzy historycznej, jakiej nie poznają w szkole. Tym razem uwagę przyciągnęła Solidarność Walcząca oraz jej wyjątkowy sposób funkcjonowania w walce o wolną Polskę.

Projekt „Spotkania z historią” realizowany przez Fundację Centrum im. Władysława Grabskiego jest już na półmetku. To inicjatywa, która za cel obrała przybliżanie historii młodemu pokoleniu w przystępnej i nowoczesnej formie. Dyskusje, projekcje filmów oraz spotkania z żyjącymi świadkami wydarzeń historycznych mają służyć edukacji, pobudzać zainteresowanie historią, a pod jej wpływem skłaniać do refleksji na temat przyszłości. Projekt został zainaugurowany w 2014 roku, a kontynuowany jest w roku 2022 dzięki uzyskanemu wsparciu w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich, w ramach którego odbywa się 16 spotkań w różnych częściach Polski. Podczas wydarzeń przybliżane są praktyczne aspekty historii młodemu pokoleniu.

Do tej pory prelekcje odbyły się w Krakowie, Poznaniu, Świdnicy, Warszawie, Białymstoku, Suwałkach oraz w Wysokiem Mazowieckiem i Makowie Mazowieckim. Tym samym Centrum Grabskiego dotarło także do miejsc, w których wcześniej nie realizowało swoich projektów i nie prowadziło działalności. Wśród tematów zajęć dyskutowano między innymi na temat tajemnic Dolnego Śląska, roli Solidarności Walczącej czy Żołnierzy Wyklętych.

Ostatnie spotkanie w Warszawie dotyczyło właśnie Solidarności Walczącej, której historię i działalność przybliżył jej działacz – Pan Tomasz Dudek. Solidarność Walcząca znana często jako SW była grupą działaczy najbardziej partyzanckiego w swojej formie działalności podziemia antykomunistycznego, którym kierował śp. Kornel Morawiecki. Członkowie tej grupy często byli postrzegani jako największe i najtrudniejsze do wyeliminowania zagrożenie dla komunistycznych układów i systemu. Uczestnicy prelekcji mogli usłyszeć z pierwszej ręki o wybitnym kontrwywiadzie Solidarności Walczącej oraz o wielu akcjach, które przeszły do historii działalności antykomunistycznej, przyczyniając się do odzyskania przez Polskę wolności.

Każda prelekcja w ramach „Spotkania z historią” to zapełniona sala, młodzi i zaciekawieni słuchacze oraz prelegenci najwyższej klasy. Tymczasem drużyna Centrum Grabskiego zakasuje rękawy i bierze się za organizację kolejnych ośmiu prelekcji, które z pewnością odbędą się już niebawem.

Źródło: materiały prasowe / Centrum Grabskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj