W poniedziałek 9 maja w Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim odbyło się kolejne Spotkanie z Historią. Dzięki inicjatywie Centrum im. Władysława Grabskiego młodzież miała okazję lepiej poznać dzieje ludności żydowskiej w miejscowości. Ponadto spotkanie urozmaiciły warsztaty artystyczne dotyczące Żołnierzy Wyklętych.
Tym razem gościem Spotkania z Historią była Daria Zarodkiewicz, która wygłosiła prelekcję pt. Ludność żydowska Makowa Mazowieckiego. Ponadto Sylwia Białobrzewska przeprowadziła wykład połączony z warsztatami artystycznymi o antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym: Żołnierze Wyklęci – patrioci nieugięci.
– Uczniowie z zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w prelekcjach i zajęciach praktycznych. Wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Taka forma pracy ułatwiła młodzieży przyswojenie wiedzy, daje poczucie sprawności – ocenia Sylwia Białobrzewska.
– Moim zdaniem takie spotkania jako dodatek do edukacji szkolnej są bardzo ważnym elementem. Tak jak zauważyłam na Spotkaniu z Historią, takie spotkania nie powinny być kierowane wyłącznie do osób, które pasjonują się historią czy chcą coś w tym kierunku robić, ale właśnie do każdego, przede wszystkim młodego, obywatela, który nie ma pełnej świadomości historycznej. Trzeba młodzież zaznajamiać nie tylko z ważnymi ogólnopolskimi wydarzeniami historycznymi, ale także historią lokalną, która jest bardzo ważna. O historii lokalnej dużo osób, szczególnie młodych, bardzo mało wie i powinna być propagowana – mówi z kolei Daria Zarodkiewicz.
– Ja teraz studiuję historię, niedługo bronię pracy licencjackiej i na studiach mamy przedmiot regionalizm. Omawiane są tam sylwetki osób z miejscowości ościennych, leżących blisko Makowa Mazowieckiego i my nie mamy zielonego pojęcia że takie osoby były, a są ważne historycznie pod względem lokalnym. To jest piękne, że są spotkania, na których możemy dowiedzieć się czegoś o czym nie mieliśmy pojęcia. I niekiedy to rzutuje na to, że młody człowiek zainteresuje się historią – dodaje.
Projekt Spotkanie z Historią sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Zadanie: Edukacja młodzieży w zakresie wiedzy ekonomicznej i historycznej połączona z rozwojem instytucjonalnym Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego w latach 2020-2022.
Już wkrótce Spotkania z Historią odbędą się w kolejnych polskich miastach.