Tak powstała kamizelka kuloodporna. Polacy pomysłodawcami

0
65

W roku 1893 burmistrz Chicago Carter Harrison padł ofiarą zamachu terrorystycznego. Nie był jednak pierwszą osobą zamordowaną w taki sposób, a koniec wieku XIX obfitował w anarchistyczną przemoc.

Widząc co się dzieje polski duchowny katolicki pracujący w USA postanowił stworzyć materiał mogący zatrzymać kule wystrzelone z broni palnej. W końcu w roku 1897 pochodzący spod Tarnopola ks. Kazimierz Żegleń opracował metodę łączącą tkaninę „Aberdeen”, zwierzęcą sierść oraz impregnowany jedwab, a jej skuteczność testował także na sobie.

Niestety seryjna produkcja wynalazku nie wchodziła w grę. Dlatego też kapłan skontaktował się wtedy z innym Polakiem – znanym już w świecie wynalazcą Janem Szczepanikiem, który wymyślił sposób masowej produkcji „pancerzy”.

Współpraca obu panów zaowocowała poprawą bezpieczeństwa, a materiał kojarzony z czasem coraz bardziej ze Szczepanikiem u progu XX wieku uratował życie króla Hiszpanii Alfonsa XIII – choć nie wykorzystano go w formie kamizelki, a „obicia” monarszej karocy.

/red./

 

Foto: zrzut z ekranu/Youtube.com

W ramach działań realizowanych przez Podlaski Klub Patriotyczny przypominamy najciekawsze teksty naszego portalu.

Powstanie Podlaskiego Klubu Patriotycznego było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku. Lokal znajduje się w Białymstoku przy ul. Jurowieckiej 30A/2.

Tekst powstał w ramach realizacji zadania pod tytułem: „Patriotyzm
wczoraj i dziś”. Edukacja młodzieży w zakresie wychowania patriotycznego i wiedzy
historycznej połączona z rozwojem instytucjonalnym Fundacji „Prosto z mostu” w latach
2021-2023″. Sfinansowano go ze środków Narodowego Instytutu Wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj