Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii: kataklizm zamienił w ruinę starożytny zamek z czasów rzymskich

0
260
Uszkodzony zamek w Gaziantep. Fot.: Guardian News/YouTube

Trzęsienie ziemi, jakie spustoszyło turecko-syryjskie pogranicze, przyniosło śmierć wielu tysiącom ludzi. Dodatkowo setki tysięcy zostały dotknięte kataklizmem w inny sposób: odnosząc obrażenia, tracąc bliskich, dobytek czy znajdując się w strefie możliwego wybuchu groźnej epidemii. W obliczu tak wielkiej tragedii nie dziwi fakt, że nikt nie zwraca uwagi na zniszczenia zabytków. Jednak i one wystąpiły w wyniku kataklizmu.

Pogranicze obecnej Turcji i Syrii, jak i cały Bliski Wschód, to miejsce o bogatej historii. Cywilizacja ludzka rozwijała się tam od wielu tysiącleci. Należy zauważyć, że obszar dotknięty teraz tragedią trzęsienia ziemi znajduje się w kolebce cywilizacji: na terenie żyznego półksiężyca ciągnącego się od Egiptu, przez Syropalestynę i Mezopotamię po Zatokę Perską, której brzeg miał wówczas inny przebieg.

Ludzie żyli na tych ziemiach, a cywilizacja kwitła także później, gdy zdobycze neolityczne rozlały się po świecie, a prehistoria ustąpiła miejsca historii.

W czasach późnorzymskich na terenie dzisiejszej Turcji powstał zamek Gaziantep. Został wzniesiony w VI wieku n.e. – za czasów cesarza Justyniana. Obiekt został poważnie uszkodzony w wyniku trzęsienia ziemi.

Zamek z 12 wieżami otoczony był murem o obwodzie 1200 metrów. Nieregularny okrąg liczył 100 metrów średnicy.

Niestety z jego dawnej świetności pozostało niewiele. Część zamku zamieniła się w ruinę. Niektóre wieże stały się stertą gruzu. Część bastionów, które przetrwały, posiadają wyraźne ślady pęknięć.

Straty widoczne są na zdjęciach publikowanych w sieci.

Pamiętając o utraconym być może bezpowrotnie dziedzictwie kulturowym świata nie zapominajmy także o ofiarach tragedii. Zachęcamy do modlitwy za ofiary, wszystkich dotkniętych kataklizmem i tych, którzy niosą im pomoc. Włączajmy się także w miarę naszych możliwości we wszelkie dzieła pomocowe.

Źródło: wprost.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj