W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie

0
472
Władysław Raczkiewicz, August Zaleski, Stanisław Ostrowski, Edward Bernard Raczyński, Kazimierz Sabbat, Ryszard Kaczorowski. Zdjęcia z domeny publicznej z wyjątkiem zdjęcia prezydenta Kaczorowskiego. Fot.: Cezary_p, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Już wkrótce w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie – poinformował Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków Za Granicą Jan Dziedziczak w trakcie konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie.

Z zapowiedzi władz RP wynika, że wkrótce do Polski zostaną sprowadzone prochy prezydentów na uchodźstwie spoczywających w Wielkiej Brytanii. Szczątki przywódców zostaną złożone w Mauzoleum.

Niektóre groby będą faktycznymi miejscami pochówku. Tak stanie się w przypadku  Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego, którzy w tej chwili spoczywają na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark. Ponadto już dziś w Świątyni Opatrzności Bożej spoczywa Ryszard Kaczorowski – zostanie on przeniesiony do Mauzoleum.

Inne groby będą miały zaś wymiar symboliczny. Dotyczyć to będzie Kazimierza Sabbata i Edwarda Raczyńskiego.

Oprócz grobów faktycznych i symbolicznych w Świątyni Opatrzności Bożej powstanie izba pamięci. Jak zauważył Jan Dziedziczak, mimo że prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski przekazał do kraju insygnia prezydenckie ponad 30 lat temu, dotąd nie powstało w Polsce miejsce upamiętniające tę legalną instytucję polskiej władzy. Nie ma też gdzie oddać hołdu prezydentom.

Źródło: polskieradio24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj