Zidentyfikowano jedne z najstarszych narzędzi odnalezionych w Polsce. Ile mają lat? Aż pół miliona!

0
307
Zidentyfikowano jedne z najstarszych narzędzi krzemiennych odnalezionych w Polsce. Fot.: Archeologia Żywa/YouTube

Naukowcy ponownie zbadali kamienne narzędzia odnalezione w Polsce kilkadziesiąt lat temu. W trakcie prac okazało się, że nie mają one około 40 tys., ale nawet pół miliona lat!

Chodzi o znaleziska z jaskini Tunel Wielki w województwie małopolskim. Natrafiono na nie podczas wykopalisk prowadzonych kilkadziesiąt lat temu na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Teraz jednak dr Małgorzata Kot z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego wraz z innymi naukowcami prowadzi projekt mający na celu ponowną analizę tamtych znalezisk.

Powtórna analiza 40 krzemiennych zabytków doprowadziła do zaskakujących wniosków. Narzędzi mają bowiem około 500 tys. lat. Wskazują na to towarzyszące im kości zwierząt. W tej samej warstwie zidentyfikowano bowiem gatunki żyjące na obecnych ziemiach polskich w okresie 450-550 tys. lat temu.

Jak dotąd w Polsce jedynie w dwóch miejscach odnaleziono równie stare zabytki – wynika ze słów dr Kot. Znalezisko odkryte kilkanaście lat temu, a teraz zaklasyfikowane jako mające pół miliona lat, to także rzadkość na skalę Europy.

Owe krzemienne narzędzia nie są wytworem naszych przodków. Wykonał je gatunek Homo heidelbergensis będących przodkiem neandertalczyka, nie zaś człowieka rozumnego (homo sapiens sapiens). Odkrycie jest o tyle istotne, że rzuca nowe światło na zasięg występowania człowieka heidelberskiego i jego obecność w obszarze na północ od Karpat.

Źródło: naukawpolsce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj