Co za odkrycie! Badacze natrafili na Śląsku na najstarsze ślady obecności neandertalczyka w regionie

0
85
Neandertalski myśliwy, rekonstrukcja w Gallo-Romeins Museum, Tongeren. Fot.:Trougnouf (Benoit Brummer), CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

Archeolodzy odkryli w Raciborzu w województwie śląskim kamienne narzędzia. Datowane są na około 130 tys. lat i najpewniej ich autorami byli neandertalczycy. Takiego odkrycia do tej pory nie było!

Na znalezisko natrafiono w Studziennej, zachodniej części Raciborza leżącego nad Odrą, co ma znaczenie w tej historii. Sukces był elementem trwających od wielu miesięcy badań, których cel był jednak odmienny. Archeolodzy, geolodzy i fizycy z kilku uczelni z Polski, Czech i Niemiec interesowali się bowiem budową geologiczną.

Natrafili jednak na kamienne narzędzia. Ich analiza z zastosowaniem nowoczesnych metod naukowych pozwoliła powiązać je z neandertalczykami. To ważna informacja, gdyż potwierdza, że nawiedzali oni region Bramy Morawskiej i Kotliny Raciborskiej oraz doliny Odry co najmniej kilka razy.

Narzędzia znaleziono na głębokości 10 metrów pod ziemią. Datowanie znalezisk oparto między innymi na wiedzy dotyczącej obecności i charakteru wpływu lądolodu na środowisko w tej okolicy. Naukowcy nie wykluczają przy tym, że w miejscu dokonania odkrycia może znajdować się znacznie więcej zabytków.

Źródło: naukawpolsce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj