Data :

SHARE:

Sensacyjne odkrycie na Lubelszczyźnie. O wszystkim zdecydował przypadek!

Najnowsze

Często o dokonaniu sensacyjnych odkryć decyduje przypadek. Tak też było tym razem w gminie Wilków w województwie lubelskim, gdzie nastolatek natrafił na fragment średniowiecznej broni.

Do odkrycia doszło w trakcie budowy stodoły. Wtedy też 12-latek znalazł coś, co zwróciło jego uwagę. Był to trudny początkowo do zidentyfikowania fragment metalowego przedmiotu obecnego w piasku i gruzie do utwardzania podłoża.

Eksperci badający przedmiot szybko zrozumieli, że mają do czynienia z niezwykłym znaleziskiem. To fragment buławy datowanej na okres od XII do XIV wieku. A więc z czasów piastowskich!

Nie wiadomo czy jej uszkodzenia to efekt wykorzystania jej w walce czy późniejszego zastosowania jako narzędzia gospodarskiego. Twardość buławy z brązu mogła być bowiem atrakcyjna nie tylko na polu bitwy. Eksperci dostrzegli na niej ślady intensywnego użytkowania.

Zabytek trafi najpewniej do depozytu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Źródło: naukawpolsce.pl

Michał Wałach
Historyk, dziennikarz i publicysta zainteresowany przede wszystkim dziejami Europy Środkowej i Wschodniej w średniowieczu oraz XX wieku, a także historią myśli politycznej i przeszłością Krakowa. Redaktor naczelny portalu ToHistoria.pl w latach 2022-2023.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najchętniej czytane