Te odkrycia archeologów zainteresują wszystkich pasjonatów historii Warszawy!

0
129
„Gęsiówka” w 1945 roku

Sztućce, korek od piwa, butelki, w tym opakowania perfum i leków, zdobienia. A to nie wszystko, co odkryli archeolodzy przeprowadzający prace na terenie dawnego getta w Warszawie.

Odkrycia dokonano w trakcie prac związanych z planowaną inwestycją. Dzięki temu archeolodzy mogli zajrzeć do dawnej, przedwojennej piwnicy należącej do kamienicy przy niegdysiejszej ulicy Gęsiej.

Prace na rogu obecnych ulic Anielewicza i Jana Pawła II odsłoniły mury, które są jednak w złym stanie. Na ich kondycję wpłynęła m.in. postawa Niemców, którzy rujnowali teren getta po powstaniu w nim.

Wiele elementów musi być chronionych od razu po odnalezieniu. Mimo tego prace są owocne.

Odnaleziono m.in. sztućce, korek od piwa, popielniczkę, butelki od perfum i zdobienia pieców kaflowych. To niezwykle cenne zabytki pomagające poznać historię życia codziennego w przedwojennej i wojennej Warszawie. Co ciekawe, wśród znalezisk są także monety z przełomu XVIII i XIX wieku.

Można mieć nadzieje, że archeolodzy odnajdą jeszcze wiele cennych przedmiotów. Prace potrwają jeszcze około 2 miesiące.

Warto przy tym odnotować, że przy dawnej ul. Gęsiej znajdował się Areszt Centralny dzielnicy żydowskiej. Tak zwana Gęsiówka z czasem została włączona do obozu KL Warschau.

Źródło: Nauka w Polsce (PAP) / historia.wprost.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj