Sztućce, korek od piwa, butelki, w tym opakowania perfum i leków, zdobienia. A to nie wszystko, co odkryli archeolodzy przeprowadzający prace na terenie dawnego getta w Warszawie.
Odkrycia dokonano w trakcie prac związanych z planowaną inwestycją. Dzięki temu archeolodzy mogli zajrzeć do dawnej, przedwojennej piwnicy należącej do kamienicy przy niegdysiejszej ulicy Gęsiej.
Prace na rogu obecnych ulic Anielewicza i Jana Pawła II odsłoniły mury, które są jednak w złym stanie. Na ich kondycję wpłynęła m.in. postawa Niemców, którzy rujnowali teren getta po powstaniu w nim.
Wiele elementów musi być chronionych od razu po odnalezieniu. Mimo tego prace są owocne.
Odnaleziono m.in. sztućce, korek od piwa, popielniczkę, butelki od perfum i zdobienia pieców kaflowych. To niezwykle cenne zabytki pomagające poznać historię życia codziennego w przedwojennej i wojennej Warszawie. Co ciekawe, wśród znalezisk są także monety z przełomu XVIII i XIX wieku.
Można mieć nadzieje, że archeolodzy odnajdą jeszcze wiele cennych przedmiotów. Prace potrwają jeszcze około 2 miesiące.
Warto przy tym odnotować, że przy dawnej ul. Gęsiej znajdował się Areszt Centralny dzielnicy żydowskiej. Tak zwana Gęsiówka z czasem została włączona do obozu KL Warschau.
Źródło: Nauka w Polsce (PAP) / historia.wprost.pl