Tragiczna śmierć Agnes Bernauer, czyli najsłynniejsza miłość średniowiecznych Niemiec

0
333
Agnes Bernauer i jej utopienie.

O Agnes Bernauer posiadamy niewiele bezapelacyjnie pewnych informacji. Wiemy jednak, że w młodym wieku zginęła z powodu miłości, która połączyła ją – mieszczankę oraz bawarskiego księcia Albrechta z rodu Wittelsbachów.

Agnes urodziła się najpewniej około roku 1410. Nie dane było jej jednak dożyć sędziwego wieku i spokojnie zestarzeć się u boku ukochanego. Wszystko z powodu pochodzenia zakochanych. Przyjmuje się bowiem, że ojcem Agnes był fryzjer.

Możliwe, że Agnes Bernauer poznała swoją przyszłą miłość w wieku około 18 lat. Albrecht miał bowiem przybyć do jej rodzinnego Augsburga na turniej rycerski w roku 1428. Wkrótce źródła zaczęły odnotowywać obecność osoby uznawanej za Agnes na dworze. Z czasem stała się częstym gościem w Monachium.

Związek pochodzącej z mieszczańskiej rodziny z Augsburga Agnes oraz Albrechta, syna władcy Bawarii-Monachium księcia Ernesta, natrafił jednak na przeszkody typowe dla społeczeństwa feudalnego. Przedstawiciele możnego rodu nie godzili się bowiem na małżeństwo książęcego syna i dziedzica z kobietą nie należącą do arystokracji.

Książę Albrecht był jednak zdeterminowany i wedle niektórych, choć nie potwierdzonych w stu procentach informacji, zawarł z Agnieszką ślub. W obliczu przedsięwziętych przez jego ojca brutalnych i krwawych środków mających na celu zakończenie związku możemy założyć, że para faktycznie była małżeństwem.

Stary książę Ernest nie akceptował wyboru syna z powodów politycznych. Nie chciał, by ród utracił władzę w wyniku potencjalnego posiadania przez jego następcę i dziedzica potomstwa z kobietą niższego stanu. Nie jest też wykluczone, że do związku z mieszczanką Albrecht był zachęcany przez politycznych konkurentów swojego ojca.

Ernest starał się rozbić związek syna. Nie odnosił jednak sukcesów. Gdy więc we wrześniu roku 1435 zmarł jego młodszy brat Wilhelm, książę postanowił zradykalizować swoje działania.

W chwili gdy Albrecht udał się na polowanie, Ernest nakazał aresztowanie Agnes. Zarzucono jej stosowanie czarów i 12 października roku 1435 utopiono w Dunaju. Bawaria stanęła wówczas na progu wojny domowej, ale konfliktu udało się uniknąć najpewniej za sprawą interwencji samego cesarza Zygmunta Luksemburskiego.

Wkrótce ojciec i syn pogodzili się, a Albrecht się ożenił i w roku 1438, po śmierci Ernesta, przejął władzę w Bawarii-Monachium.

Śmierć nie była jednak końcem historii. Albrecht pamiętał bowiem o swojej miłości i zrobił, co jako katolik mógł, dla zmarłej ukochanej. Ponadto w Straubing, przy kościele św. Piotra, powstała kaplica, w której Agnes mogła spocząć (choć miejsce jej pochówki nie jest jednak pewne).

Ponadto zamordowana młoda kobieta, która zginęła z powodu miłości będącej w feudalnej Europie sprawą polityczną, zajęła miejsce w niemieckiej kulturze. Stała się bohaterką poezji i dramatów powstających wiele lat, a nawet wieków po jej tragicznej śmierci. W czasach późno nowożytnych jej życiem zainteresowali się także historycy. Do dziś Agnes Bernauer jest bohaterką kultury i sztuki, w tym poezji oraz sztuk teatralnych. Jej życiu poświęcone są także festiwale odbywające się w Straubing oraz Vohburg, a imię zamordowanej miłości księcia Albrechta nadawano ponadto połączeniom kolejowym. Bohaterka najsłynniejszej miłości średniowiecznych Niemiec została także uwieczniona na szklanym ekranie, a w jej rolę w jednym z filmów wcieliła się sama Brigitte Bardot.

Michał Wałach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj