Tu mieszkał rycerz! Interesujące prace archeologiczne i niezwykłe znalezisko na Śląsku

0
76
Bliskowschodni enkolpion z IX-X wieku, zdjęcie ilustracyjne.

W trakcie prac archeologicznych w Woźnikach w województwie śląskim natrafiono na rzadko spotykany relikwiarz. Przedmiot sakralny ze średniowiecza to część niezwykle interesującej historii, którą odkryto w trakcie badań.

Naukowcy m.in. z Uniwersytetu Łódzkiego zajęli się w tym roku dokładnym badaniem kopca w Woźnikach. Już od dekad wiele wskazywało na istnienie tutaj w przeszłości zabudowań. Dziś wiemy, że była to siedziba książęca, a potem rycerska.

Zabudowania powstały pod koniec XIII wieku i służyły jednej z gałęzi rodu Piastów. Od połowy XIV wieku mieszkał tutaj rycerz z rodziną.

Z czasem zabudowania podupadły i ślad po nich zaginął. Istniał jedynie kopiec, którego część odkryto w XIX wieku w związku z rozszerzaniem miejscowego cmentarza. Wtedy też niewielka górka zaczęła odsłaniać przeszłość. Pierwsze badania prowadzono już w latach 50. XX wieku, ale nie były one tak kompleksowe jak obecnie. Dodatkowo teren ciągle był użytkowany rolniczo, co wpływało na ślady przeszłości.

Badania z roku 2023 są więc przełomowe. Pozwoliły odkryć nie tylko ślady po budynkach, ale także zupełne nowości: przedmioty codziennego użytku oraz wyposażenie militarne. To ostatnie świadczy o obronnym charakterze miejsca.

Dodatkowo natrafiono na bardzo rzadko spotykany enkolpion. Jest to relikwiarz w kształcie krzyża. W środku znajdowały się relikwie lub cytaty z Pisma Świętego. Przedmiot, zgodnie z nazwą z greki, noszono na piersiach.

Źródło: naukawpolsce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj