Zakończono zmagania w ramach IV edycji Polskiej Ligi Husarskiej. Kto zwyciężył? [ZDJĘCIA]

0
285
Zdjęcia: materiały prasowe, Fundacja Obowiązek Polski

Wielkie emocje za nami. IV edycja Polskiej Ligi Husarskiej zakończyła się spektakularnym i zaskakującym Turniejem Husarskim „O pierścień Lwa Lechistanu – króla Jana III Sobieskiego” na Zamku w Pułtusku.

Husarze w pełnym uzbrojeniu, na galopujących koniach przy użyciu typowej dla husarzy broni walczyli we wszystkich turniejach wykazując się swymi umiejętnościami przy użyciu szabli, pałasza, koncerza i kopii. Każdy turniej przynosił wiele emocji. Upadki, zmiany sytuacji, porażki faworytów i niespodzianki tworzyły widowisko, które w tym roku odbyły się na Zamkach w Gniewie i  Nowym Wiśniczu, Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej k. Białegostoku i Zamku w Pułtusku.

Zdjęcia: materiały prasowe, Fundacja Obowiązek Polski

Z racji na warunki pogodowe i bezpieczeństwo zawodników finał odbył się w nietypowej formie. Sprawdzano celność i kunszt husarzy w trafianiu szablą do wyszukanych celów, a za ostateczne wyniki posłużyły punkty zdobyte dotychczas jako suma z 3 najlepszych turniejów. Ostatecznie wygrał faworyt Krystian Mróz z Pomorskiej Chorągwi Husarskiej, ale za plecami miał dwóch mocnych pretendentów do tytułu mistrzowskiego, tracących do niego tylko 2 punkty i zajmując ex aequo 2 miejsce – Mariusz Adamski z Podlaskiej Chorągwi Husarskiej oraz Marcin Szynkiewicz z Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Trzecie miejsce przypadło Dariuszowi Wasilewskiemu rotmistrzowi Podlaskiej Chorągwi Husarskiej.

Zdjęcia: materiały prasowe, Fundacja Obowiązek Polski

Drużynowo IV edycję PLH zdecydowanie wygrała Podlaska Chorągiew Husarska, która godnie reprezentowała województwo podlaskie we wszystkich turniejach. Ewenementem zespołu jest najmłodszy skład w Polsce oraz największa liczba husarzy czynnie startujących w turniejach.

Zdjęcia: materiały prasowe, Fundacja Obowiązek Polski

Polska Liga Husarska to inicjatywa zrzeszająca od kilku lat pasjonatów jazdy konnej połączonej z czynnym odtwórstwem historycznym wspaniałych kart polskiej historii i najbardziej polskiej z polskich formacji – husarii. Dynamiczne turnieje ukazujące sprawność koni i jeźdźców oraz piękne wyposażenie, uzbrojenie i ubiór rekonstruktorów-zawodników, są efektownym i owocnym przybliżaniem historii i tradycji.

Zdjęcia: materiały prasowe, Fundacja Obowiązek Polski

Źródło: notatka prasowa (Fundacja Obowiązek Polski)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj