Co Azjaci wiedzą o Polsce i od kiedy znają nasz kraj?

0
88
Spotkanie w ramach PKP

Za nami kolejne spotkanie w Podlaskim Klubie patriotycznym. Tym razem gościem był pan Mariusz Dąbrowski, ekspert do spraw Azji Wschodniej. W ramach spotkania uczestnicy dowiedzieli się m.in. kiedy Polska pojawiła się w świadomości mieszkańców Chin, Korei i Japonii.

Co ciekawe, pierwsze pojawiające się szerzej informacje o naszym kraju w tamtym regionie to koniec XIX wieku i stało się to dzięki poematowi „Wspomnienie Polski”, opisującemu jak przykry jest los narodu, który utracił niepodległość. Wiersz ten stał się później bardzo popularną japońską pieśnią wojskową śpiewaną do zakończenia II wojny światowej.

Dalszy rozwój relacji polsko-japońskich opierał się na współpracy wywiadowczej w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Z Chinami i Koreą Północną nasze relacje zaistniały dopiero w okresie PRL. Gość PKP ocenia, że największe znaczenie miało wówczas powstrzymanie przez Mao Zedonga interwencji wojskowej ZSRS w Polsce w październiku 1956 roku. Jednak w późniejszym okresie, przez brak wspólnych interesów, nasze stosunki uległy zanikowi.

Aktualnie Polska krajom Azji kojarzy się szczególnie z muzyką klasyczną i cierpieniem II wojny światowej, w szczególności z niemieckim obozem KL Auschwitz.

Prelegent PKP zwrócił uwagę, że jako Polska nie posiadamy silnej marki w tym regionie świata. Dopiero od niedawna zaczął się tam przebijać m.in. polski CD Project Red za sprawą głośnej premiery Cyberpunka 2077. Za to nasz kraj jest bardzo chętnie wybieranym miejscem lokowania inwestycji Korei Południowej i Japonii, w mniejszym stopniu także Chin. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także w jakie gałęzie gospodarki przedsiębiorstwa z tych państw inwestują oraz jakie konkretnie są to firmy/fabryki.

Dzięki spotkaniu uczestnicy mogli się dowiedzieć, że dopiero zaczynamy być zauważani wśród obywateli Azji Wschodniej, ale następuje pozytywna zmiana. Naszą mocną cechą jest za to traktowanie nas przez azjatycki biznes jako bardzo dobre miejsce do lokowania kapitału.

Powstanie „Podlaskiego Klubu Patriotycznego” było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

Źródło: materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj