Czy Wielka Armia Pogan z serialu „Wikingowie” istniała naprawdę? [UWAGA: SPOJLERY!]

0
575
Fot.: HISTORY/YouTube

O ile postać serialowego Ragnara Lodbroka jest w najlepszym wypadku półlegendarna, o tyle potężna armia nordyckich wojowników, jacy najechali Anglię pod wodzą jego synów w ramach zemsty na Anglosasach za śmierć ojca, jest opisana w źródłach historycznych, a to, co przedstawili nam producenci „Wikingów” ma sporo wspólnego z rzeczywistością.

Historia zna olbrzymi atak północnych Germanów na Wysp Brytyjskie i łączy go z rokiem 865. Źródła wskazują przy tym, że owa agresja była czymś więcej niż znane do tej pory grabieże. Tym razem Wikingom chodziło bowiem nie tylko o złoto i srebro, ale także o… podbój!

„Kronika anglosaska” wskazuje ponadto, że dowódcami duńskiej wyprawy byli synowie na poły legendarnego Ragnara zabitego przez króla Ellę z Nortumbrii: Ubba, Ivar bez kości oraz Halfdan.

Wszystkie te postaci znamy z popularnego serialu, choć ostatni wojownik został w fabule przedstawiony jako brat króla Haralda Pięknowłosego. Podobieństwo występuje natomiast także w losach króla Elli, którego ostatecznie Ragnarssonowie zabili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj