Dlaczego Czyngis-Chan stworzył imperium? Zaskakująca odpowiedź naukowców. Mówią o klimacie!

0
200
Powstawanie mongolskiego imperium. Fot.: historicair 17:01, 8 October 2007 (UTC), CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Tak wielkiego imperium jak Czyngis-Chan nie stworzył nikt w historii ludzkości. Proces tworzenia państwa i osiągania sukcesu jest badaczom dość dobrze znany. Do teraz jednak nie było wiadomo dlaczego akurat Temudżynowi udało się to, co nikomu wcześniej. Odpowiedzią może być pogoda.

Interdyscyplinarny zespół kierowany przez Neila Pedersona z Uniwersytetu Columbia opublikował wyniki swoich badań. Wynika z nich, że gdyby nie zmiana pogody panującej w Azji Centralnej, to Temudżyn mógłby nie zdobyć tak wielkiej części świata – czytamy w serwisie national-geographic.pl.

Naukowcy przypadkiem w roku 2010 odkryli w Górach Changajskich w Mongolii specyficzne zmiany widoczne w słojach sosen syberyjskich. Wskazywały one na szczególną ilość wilgoci w pewnym momencie dziejów.

Precyzyjne analizy wskazały, że w drugiej i trzeciej dekadzie XIII wieku temperatura i wilgotność w Mongolii była wyższa. A to właśnie wtedy imperium Temudżyna stawiało pierwsze kroki.

Co ważne, łagodniejsza pogoda przełożyła się na szybszy przyrost traw, co pozwoliło zwiększyć hodowlę zwierząt. Dotyczyło to zarówno koni kluczowych dla mongolskiej armii, jak i innych zwierząt przeznaczonych do konsumpcji. Oczywiście mogła je spożywać między innymi liczniejsza niż wcześniej armia.

Serwis national-geographic.pl zauważa przy tym, że to w tym okresie założono imperialną stolicę: Karakorum. Powstanie dużego skupiska ludności także wymagało lepszej aprowizacji.

Tym samym sukces militarny Mongołów był możliwy dzięki czynnikowi, na który ludzie nie mieli wpływu. Jednocześnie podbój Chin spowodował, że imperium stało się bardziej niezależne od klimatu i w chwili odwrócenia się trendu państwo utrzymało swoją ekspansję, sięgając aż do Europy Wschodniej. Oznacza to, że gdyby nie zmiany w pogodzie na mongolskim stepie, być może Rosja nigdy nie popadłaby w zależność od Mongołów i nie przyjęłaby pojęć politycznych, które na dotąd słowiańsko-bizantyjskiej Rusi zaszczepili brutalni potomkowie Czyngis-Chana.

Ta refleksja, choć nie wszyscy badacze akceptują pogląd od wpływie klimatu na powstanie mongolskiego imperium, pokazuje nam, że czasami czynnik losowy może doprowadzić do ogromnych przeobrażeń w świecie.

Źródło: national-geographic.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj