Dlaczego warto być patriotą? Za nami pierwsze spotkanie z nowego cyklu!

0
99
Źródło: Prosto z Mostu

Czy warto być patriotą? A może w XXI wieku odpowiedź na to pytanie jest przecząca? Może też warto przedefiniować samo pojęcie patriotyzmu? Jak go wyrażać? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukali uczestnicy pierwszego z czterech planowanych spotkań w ramach cyklu debat i wykładów „Dlaczego warto być patriotą?”.

Z kronikarskiego obowiązku warto odnotować, że spotkanie odbyło się w Warszawie w niedzielne popołudnie 18 czerwca br. Jego prowadzącym i moderatorem dyskusji był Marcin Zabłudowski, wieloletni działacz społeczny, menedżer, jeden ze współtwórców m.in. Podlaskiego Klubu Patriotycznego.

Źródło: Prosto z Mostu

Podczas dwugodzinnej dyskusji debatowali przedstawiciele wielu organizacji i środowisk młodzieżowych, by wspomnieć tylko m.in. Młodzieżowe Rady, samorządy uczniowskie i studenckie, a także przedstawicieli i współpracowników organizacji tj. Kongres Młodych, Fundacja Rozwoju Edukacji Ekonomicznej, Fundacja Edukacji i Mediów, Fundacja Sprzątamy dla Polski, Przyszłość Podlasia, Fundacja Startup Development, Fundacja Inicjatyw Naukowych, Projekt 71, Stowarzyszenie „Dla Polski” i inne.

Źródło: Prosto z Mostu

Celem spotkania było poszerzenie wiedzy i umiejętności uczestników w zakresie prowadzenia działalności odwołującej się do postaw patriotycznych oraz tradycji polskiej tożsamości. W tym kontekście dyskutowano przede wszystkim o świadomości historycznej i społecznej młodzieży. Uczestnicy debaty zastanawiali się nad tym jakie działania podejmować i w jaki sposób je realizować by być w nich skutecznymi. Wśród wniosków spotkania dominował ten, że bez wątpienia samo pojęcie patriotyzmu, jakkolwiek bliskie zdecydowanej większości Polaków, w tym młodych, wymaga zdefiniowania „na nowo”, z uwzględnieniem współczesnych okoliczności i potrzeb. W tym zakresie należy jednak niezmiennie odwoływać się do sprawdzonych wzorców i postaw. Tym bardziej, że wydarzenia na arenie międzynarodowej dowodzą, że silne i zdeterminowane państwo oraz naród, są fundamentem niepodległości i suwerenności.

Jak zauważa dr Krzysztof Tenerowicz, prezes Fundacji Prosto Z Mostu, która jest organizatorem cyklu: Osobiście jestem bardzo wdzięczny Narodowemu Instytutowi Wolności, bowiem dzięki jego wsparciu, realizując rządowy Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich, możemy nie tylko przeprowadzać cykl „Dlaczego warto być patriotą?”, ale także m.in. zbudowaliśmy portal ToHistoria.pl czy też realizować zadania z zakresu promocji wiedzy historycznej, którą staramy się popularyzować za pośrednictwem profili w mediach społecznościowych. Dzięki wsparciu NIW-CRSO posiadamy także nasze krakowskie biuro, co w wymiarze organizacyjnym stanowi niebywałe wsparcie dla naszej działalności. Z radością obserwuję, że osoby, które zaczynały działać wspólnie z nami, nabywają nowe kompetencje, ale także, już dzisiaj, tworzą i rozwijają swoje organizacje, co stanowi kwintesencję społeczeństwa obywatelskiego. Zwłaszcza w odniesieniu do ludzi młodych, o których często mówi się, ze są bierni w życiu społecznym. To nieprawda, trzeba im tylko pomóc wejść w ten świat i uniknąć błędów, które bardzo wielu młodych ambitnych ludzi zrażają już na wstępie.

Cykl wykładów i debat „Dlaczego warto być patriotą?” sfinansowany został ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj