Na południu Hiszpanii archeolodzy natrafili na swoisty prototyp noża, którego mogli używać pierwsi przedstawiciele rodziny człowiekowatych przybyli do Europy. Narzędzie wykonano z krzemienia i datuje się je nawet na 1,3 miliona lat.
Nauka szacuje, że przedstawiciele rodziny hominidae po raz pierwszy zasiedlili Europę około 1,3 miliona lat temu i możliwe, że właśnie wówczas powstało narzędzie tnące znalezione teraz na południu Hiszpanii. Taka datacja noża jest jednak jedną z możliwości. Populacja odpowiedzialna za wytworzenie znaleziska mogła bowiem żyć w tym miejscu w okresie szacowanym na przedział od 1,3 miliona do 300 tys. lat temu.
Na zabytek natrafiono w andaluzyjskiej Orce i zdaniem naukowców przedmiot mógł powstać w kręgu grupy pierwszych hominidów obecnych w Europie. Niektórzy przodkowie współczesnego człowieka rozumnego docierali na Stary Kontynent właśnie przez dzisiejszą Hiszpanię.
Co ważne, na omawianym stanowisku archeologicznym oprócz noża znaleziono także wiele szczątek zwierząt i innych śladów działalności człowiekowatych. Mówimy tu m.in. o kłach mamuta sprzed około 1,3 miliona lat.
Znaleziony nóż to czwarty tego rodzaju zabytek odkryty w Orce.
Źródło: naukawpolsce.pl