Two Column Images
Left Image
Right Image

Data :

SHARE:

Konstytucja Polski i Francji z 1791 roku. Wspólny duch czy istotne różnice?

3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej ustawy zasadniczej. W tym samym roku jej uchwalenia (1791) również Francuzi postanowili uregulować swój ustrój. Obydwa dokumenty były wyrazem ducha epoki.

Epoka wielkich zmian

Uchwalenie naczelnych aktów prawnych w Polsce i Francji odbywało się w tragicznych okolicznościach. Król Stanisław August Poniatowski wraz z najwybitniejszymi przedstawicielami szlachty podjął próbę reformy państwa, które coraz bardziej popadało w zależność od swojego wschodniego sąsiada. Rzeczpospolita Obojga Narodów była mocno osłabiona bezprawnym rozbiorem z 1772 roku. Zwolennicy zmian wykorzystali koniunkturę międzynarodową, która pozwoliła na swobodne obrady Sejmu Czteroletniego.

We Francji trwały rządy rewolucyjne. Od 1789 roku postępowało stopniowe osłabienie monarchii. Konstytuanta uchwalała nowe prawa, w tym Deklarację Praw Człowieka i Obywatela. Symbole ancien régime stały się dla wielu obiektem niechęci i odrzucenia.

Monarchia

W obydwu dokumentach zachowano monarchiczny ustrój państwa. W Rzeczypospolitej władzę miał sprawować król razem ze Strażą Praw. W skład Straży wchodził prymas, pełnoletni następca tronu, marszałek i pięciu ministrów. Polska stała się monarchią dziedziczną. We Francji władzę poza monarchą sprawowali ministrowie, którzy ponosili odpowiedzialność polityczną przed głową państwa. Ludwik XVI miał prawo veta zawieszającego i prawo łaski. Był też zwierzchnikiem armii.

Władza ustawodawcza

Konstytucja 3 maja zmieniła w sposób istotny władzę ustawodawczą. Zlikwidowano wolną elekcję, która była fundamentem szlacheckiej władzy przez wieki. Ograniczono wpływy magnaterii w Sejmie przez odebranie prawa decydowania szlachcie gołocie, która nie posiadała ziemi. Przełomową reformą była też likwidacja liberum veto. Francuska konstytucja z 3 września 1791 roku ustanawiała Zgromadzenie Prawodawcze. Nowy parlament składał się z 745 posłów wybieranych w wyborach dwustopniowych co 2 lata. Legislatywa posiadała wyłączne prawo inicjatywy ustawodawczej.

Władza sądownicza

Władza sądownicza została również szczegółowo uregulowana. W Rzeczypospolitej ustanowiono na różnych poziomach wybieralne sądy i trybunały. We Francji zlikwidowano sądownictwo królewskie. Wprowadzono oddzielną organizację w sprawach karnych i cywilnych.

Trudne czasy

Obydwie konstytucje wzmacniały pozycję różnych grup społecznych. Konstytucja 3 maja zrównywała w prawach osobistych szlachtę i mieszczan. Chłopi zostali otoczeni opieką państwa, co było zmianą zasadniczą. Wprowadzono elementy nowoczesnego trójpodziału władzy, który miał ograniczyć nadużycia monarchy. Ustawy nie trafiły jednak w odpowiedni moment historyczny. Po roku Konstytucja 3 maja przestała obowiązywać z powodu przystąpienia króla do konfederacji targowickiej. Francuska konstytucja obowiązywała do aresztowania Ludwika XVI w 1792 roku. Niedługo później proklamowano tam republikę.

Krótkie obowiązywanie nie zmienia faktu, że są to istotne dokumenty w historii dwóch krajów. To do nich odwoływać się będą następne pokolenia, jako do wzoru myśli państwowej.

Mateusz K. Łukomski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najchętniej czytane