Co Polacy wiedzą o 3 maja i swojej historycznej konstytucji? Sonda uliczna [VIDEO]

0
394
Jan Matejko, Konstytucja 3 Maja 1791 roku (fragment)

Czy jesteśmy narodem świadomym naszej chwalebnej przeszłości? A może ignorujemy to, co może być jednym z powodów do dumy? Redakcja portalu ProstoZMostu.net na ulicach Krakowa zapytała Polaków o ich wiedzę dotyczącą 3 maja. Zobaczcie jak odpowiadali w grodzie Kraka!

SONDĘ MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ. KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO MATERIAŁU VIDEO.

Przypomnijmy, że 3 maja roku 1791 obradujący od roku 1788 Sejm Wielki – zwany też Czteroletnim – przyjął Ustawę Rządową zakładającą głęboką reformę Rzeczypospolitej. Ów akt prawny znosił liberum veto oraz odbierał część praw politycznych szlachcie gołocie. Zlikwidowano wolną elekcję, a królewski tron na zasadach dziedzicznych oddano saskiej dynastii Wettynów. Katolicyzm uznano za religię panującą. Chłopów wzięto pod opiekę państwa, a mieszczanom nadano nowe prawa osobiste.

Konstytucja 3 maja uznawana jest za drugą nowożytną ustawę zasadniczą na świecie oraz pierwszą w Europie, choć warto pamiętać – na co zwrócił uwagę także jeden z uczestników ulicznej sondy (brawo!) – że niektórzy eksperci przyjmują odmienną optykę przyznając pierwszeństwo konstytucji Korsyki.

Naszym przodkom nie chodziło jednak o takie zaszczyty, a głęboką reformę systemu politycznego państwa. Przeciwnicy zmian zdecydowali się natomiast powołać (w Rosji) konfederację targowicką, która stała się symbolem narodowej zdrady. Nie bez wpływu na taką ocenę targowiczan ma fakt ich bliskich kontaktów z carskim dworem. Co więcej, istnienie owej konfederacji stało dla Petersburga pretekstem do zaatakowania reformującej się Rzeczypospolitej, co wywołało wojnę polsko-rosyjską roku 1792 (wojnę w obronie Konstytucji 3 maja). Rzeczypospolita przegrała, co doprowadziło do II rozbioru Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj