Książka Historyczna Roku? Wśród wyróżnionych współpracownik naszego portalu!

0
76
Zdjęcie ilustracyjne. Fot.:Pexels z Pixabay

Znamy laureatów konkursu na Książkę Historyczną Roku! Jest ich oczywiście kilku, tak jak kilka jest kategorii, w których przyznaje się nagrody. W gronie wyróżnionych znalazł się natomiast znany także z łamów naszego portalu profesor Rafał Łatka. Gratulujemy!

Prof. Łatka został wyróżniony w kategorii Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX w. Mowa o publikacji pt. „Prymas Stefan Wyszyński w realiach PRL”.

Nie była to rzecz jasna jedyna kategoria w tegorocznym, 14. już konkursie na Książkę Historyczną Roku im. Oskara Haleckiego. Wśród laureatów, których ogłoszono w poniedziałek w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, znaleźli się także inni badacze przeszłości.

Za „najlepszą książkę naukową poświęconą dziejom Polski i Polaków w XX wieku” uznano pracę profesora Pawła Skibińskiego pt. „Kościół wobec totalitaryzmów (1917-1989). Światowy katolicyzm i doświadczenia Polaków”.

W kategorii „najlepszą książka popularnonaukową poświęconą historii Polski w XX wieku” nagrodę otrzymała książka prof. Piotra Nowaka pt. „Filozofowie (w trzech słowach)”.

Za „najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku” jury uznało „Gdy nieme groby przemawiają… Spuścizna katyńska” autorstwa Ewy Kowalskiej, Ewy Dulnej-Rak, Katarzyny Ziębik i prof. Tadeusza Wolszy pod redakcją naukową prof. Danuty Jastrzębskej-Golonki.

Zdaniem jury „najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku” to „Wspomnienia zebrane. Walery Sławek” autorstwa Pawła Samusia.

Przyznano także nagrody czytelników. Tu znajdziemy m.in. recenzowaną na łamach naszego portalu przez prof. Rafała Łatkę pracę Jarosława Molendy pt. „Alfred Szklarski sprzedawca marzeń. Pierwsza biografia twórcy przygód Tomka Wilmowskiego” (kategoria: „Najlepsza książka naukowa”).

W kategorii „najlepsza książka popularnonaukową poświęconą historii Polski w XX wieku” czytelnicy przyznali nagrodę książce Wojciecha Königsberga i Bartłomieja Szyprowskiego pt. „Zlikwidować! Agenci Gestapo i NKWD w szeregach polskiego podziemia”.

Książka Historyczna Roku, czyli nagroda im. Oskara Haleckiego, to jedna z najbardziej prestiżowych nagród w polskiej humanistyce i naukach historycznych. Wszyscy wyróżnieni zyskują nie tylko statuetki i nagrody pieniężne, ale także olbrzymi prestiż związany z docenieniem ich pracy przez jury.

W tym roku w gronie jury zasiedli: ks. prof. dr hab. Waldemar Graczyk, dr Piotr Gontarczyk, prof. dr hab. Marek Kornat, dr hab. Hubert Kowalski, prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, red. Paweł Lisicki, prof. dr hab. Andrzej Nowak oraz red. Piotr Semka. Gala wręczenia nagród została objęta patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Źródło: naukawpolsce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj