Który dowódca wojskowy w historii był najskuteczniejszy? Ranking 5 zwycięskich wodzów

0
816

„Wojna jest jedynie kontynuacją polityki innymi środkami” mawiał Carl Von Clausewitz, jeden z najwybitniejszych teoretyków wojskowości w dziejach. Koncepcja ta, w obliczu dostępności broni masowej zagłady, poza niektórymi ponurymi przypadkami zdaje się jednak mieć coraz mniejsze zastosowanie. Niemniej nie da się zaprzeczyć, że w znanej nam historii bardzo często to właśnie działania wojenne decydowały o pozycji państw na arenie międzynarodowej. Utalentowani generałowie wznoszeni byli na piedestały i szybko zdobywali coraz to większą sławę i wpływy. Który z nich okazał się najskuteczniejszy w historii? Oto ranking 5 dowódców wojskowych, którzy wygrywali najczęściej.

5. Aleksander Macedoński – 22 zwycięstwa

Obecność Aleksandra Wielkiego w tym zestawieniu na pewno nie dziwi. To jeden z najsławniejszych dowódców wojskowych i politycznych, który powalił na kolana imperium perskie oraz uczynił rodzimą Macedonię światowym mocarstwem. Władca był błyskotliwym strategiem i reformatorem armii. Po jego wczesnej śmierci (w wieku zaledwie 33 lat), jego imperium podzieliło się na rywalizujące państwa, których przywódców nazywano diadochami. Żadnemu z jego generałów nie udało się jednak zbudować tak wielkiej potęgi państwowej, jaką osiągnął syn Filipa II.

4. Gajusz Juliusz Cezar – 23 zwycięstwa

Jak wpływową osobą trzeba być, aby nazwisko delikwenta przez tysiące lat uosabiało najwyższy tytuł państwowy? Odpowiedź na to pytanie zna tylko Cezar, jedna z najbardziej znanych postaci w historii powszechnej. Przez powszechne przekonanie o politycznych talentach Cezara często na boczny tor schodzi fakt, iż był on również znakomitym strategiem. Falę wznoszącą zapewniło mu podbicie i zabezpieczenie Galii. Później rozprawiał się z przeciwnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi praktycznie na każdym zakątku Imperium Rzymskiego: od Półwyspu iberyjskiego, aż po deltę Nilu. Na 25 bitew wygrał aż 23. Raz przegrał podczas kampanii galicyjskiej, a drugą porażkę odniósł podczas wojny domowej w bitwie pod Dyrrachium.

3. Chalid ibn al-Walid – 28 zwycięstw

Źródło: Youtube/FTD Facts

Choć okres wielkich muzułmańskich podbojów nie jest Europejczykom dobrze znany, Arabowie odnosili w tym czasie znaczące sukcesy. Warto zaznaczyć, że mahometanie nie działali pod egidą jednego spójnego państwa, lecz zjednoczeni toczyli wojny w celu islamizacji świata. Udało im się podbić terytoria wielkości porównywalnej do tych, które u szczytu potęgi miała Macedonia Aleksandra Wielkiego. Do 750 roku udało im się zająć cały Półwysep arabski, północną Afrykę, Półwysep iberyjski oraz znaczną część Azji Mniejszej. Jednym z największych zdobywców tamtej ery był właśnie Chalid Ibn Al-Walid, który z początku walczył (i zwyciężał) przeciwko Arabom, lecz później przeszedł na islam i dołączył w szeregi dawnych wrogów.

2. Arthur Wellesley, Książę Wellington – 39 zwycięstw

Źródło: Youtube/Biographics

Ów znakomity strateg miał ogromnego pecha, że urodził się w erze Napoleona. Jak można sobie to zrekompensować? Na pewno pocieszeniem może być pokonanie boga wojny w decydującej chwili. Choć Bitwa pod Waterloo niekoniecznie może być przykładem geniuszu Księcia Wellingtonu i jako taka zasługuje na odrębne opracowanie, to nie da się ukryć, że ten znakomity strateg wpisał się na stałe na listę najwybitniejszych generałów wszech czasów. Odniósł aż 39 zwycięstw, w tym z bardzo dobrze przygotowanymi Francuzami. Nim jednak stanął w szranki z największymi, doświadczenie bojowe zdobywał w rejonie Beneluksu oraz Indii.

1. Napoleon Bonaparte – 56 zwycięstw strategicznych, w tym 53 taktycznych

Ówcześni mówili o nim: bóg wojny. Bez wątpienia był jednym z najwybitniejszych dowódców wojskowych wszech czasów. U szczytu swej potęgi panował nad niemal całą Europą kontynentalną. Siedmiokrotnie cała licząca się wówczas społeczność międzynarodowa jednoczyła się przeciw Francji Napoleona i aż pięć razy poniosła klęskę. Rzucał na kolana Brytyjczyków, Austriaków, Prusaków, Rosjan. Przemierzając oliwne gaje, ale też brutalnie atakując chrześcijaństwo, zdobywał Italię. Konfrontując się z Osmanami i Brytyjczykami zdobył tysiącletnie piramidy, umożliwiając przełom w badaniach historycznych rejonu. Przełamał pruską dyscyplinę, zdobył i spalił Moskwę. Po swoim upadku podniósł się i raz jeszcze wstrząsnął Europą na 100 dni. Mimo historycznie niepobitych do dziś sukcesów militarnych, Napoleon do końca życia uważał, że największym jego osiągnięciem była reformacja prawa prywatnego w Europie poprzez wprowadzenie Kodeksu Cywilnego Francuzów, zwanego Kodeksem Napoleona. Czy było to jednak działanie korzystne? To temat na zupełnie osobną analizę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj