Który kraj ma najstarszą flagę na świecie? Znamy odpowiedź!

0
600
Flaga Danii. Fot.:Palle1958/pixabay.com

Dannebrog, czyli flaga Królestwa Danii, znana jest z całą pewnością od ostatnich lat XIV wieku. Na to wskazują źródła historyczne, a konkretnie Herbarz Geldrii. Niewykluczone jednak, że flaga jest jeszcze starsza. Tradycja wiąże ją bowiem z bitwą, która rozegrała się w obecnej Estonii w roku 1219 oraz z cudem – interwencją Bożej Opatrzności.

Na początku XIII stulecia duński król Waldemar II prowadził krucjatę liwońską skierowaną przeciwko nadal pogańskim mieszkańcom obecnej Estonii i Łotwy. Żyjące na południowo-wschodnim wybrzeżu Bałtyku ludy ugrofińskie i bałtyjskie były ostatnimi grupami etnicznymi na Starym Kontynencie, które nie przyjęły chrześcijaństwa.

Niestety w owym czasie chrystianizacja sprzęgnięta była z celami politycznymi silnych ośrodków zachodnioeuropejskich, szczególnie Niemiec i Danii, co zrodziło naturalny opór podbijanych narodów. To właśnie dlatego Estończycy wyrazili sprzeciw wobec krucjaty Waldemara II. Do bitwy doszło pod Lyndanisse, a więc na obszarze dziś wchodzącym w skład Tallina. Znana jest nawet dokładna data starcia – to 15 czerwca roku 1219.

I to właśnie z ową bitwą łączymy historię duńskiej flagi. Wtedy właśnie miała zostać użyta po raz pierwszy. Nie mówimy tu jednak o zwykłym zastosowaniu np. w formie sztandaru bitewnego. Tradycja wskazuje na cud. Przez całą bitwę Waldemar II miał bowiem widzieć na niebie ową flagę. Gdy zaś w początkowej fazie starcia Estończycy brali górę nad Duńczykami, skandynawskim chrześcijanom wydawało się, że przegrają, a śmierć poniósł jeden z ich duchowych przywódców, biskup Teodoryk, doszło do zaskakującego wydarzenia. Flaga spadła do Duńczyków z nieba gdy w modlitewnym geście ręce w górę wzniósł arcybiskup Anders Sunesen. Chrześcijanie oczywiście zwyciężyli pogan.

I choć nie jest to jedyna teoria dotycząca Dannebrog, to perspektywa cudu podczas bitwy pod Lyndanisse mocno wpłynęła na świadomość i historię Duńczyków. Naród do dziś obchodzi swój dzień flagi 15 czerwca, a więc w dniu, gdy walczono pod Lyndanisse, a święto nazywane jest Valdemarsdag – dzień Waldemara. Święto ustanowiono na początku XX wieku.

Flaga oczywiście przez wieki zmieniała kształty, a i lokalizacja krzyża ulegała korektom. Zawsze jednak mówimy o czerwonym tle i białym krzyżu. Tak było – zgodnie z jedną z teorii – pod Lyndanisse, tak jest i dziś.

Najstarsza do dziś używana flaga na świecie wpłynęła jednak nie tylko na Duńczyków, ale i inne narody Starego Kontynentu. Niektórzy uważają bowiem, że flaga Anglii została zainspirowana flagą Danii, z tą różnicą, że odwrócono na niej kolory (czerwony krzyż, białe tło). Nie można mieć jednak co do tego absolutnej pewności, szczególnie, że symboli podobnych do duńskiego używali różni rycerze walczący w ramach wypraw krzyżowych. Do dziś zresztą zauważymy uderzające podobieństwo flagi Danii i Zakonu Maltańskiego – joannitów.

Pewność dotyczy natomiast wpływu najstarszej flagi świata na flagi innych państw i narodów Europy Północnej. Krzyż skandynawski dostrzeżemy bowiem także na fladze Szwecji, Norwegii, Finlandii, Islandii, Wysp Owczych, Wysp Alandzkich oraz Szetlandów.

Michał Wałach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj