Data :

SHARE:

Nie tylko mamuty! Człowiek prehistoryczny polował także na małe zwierzęta

Najnowsze

Najnowsze ustalenia archeologów zmuszają nas do zrewidowania popularnych poglądów na temat polowań człowieka w okresie prehistorycznym. Okazuje się, że na celownik brano nie tylko duże zwierzęta!

Często uważa się, że człowiek prehistoryczny polował na mamuty, nosorożce i inne duże zwierzęta. Okazuje się jednak, że dieta była wówczas znacznie bogatsza, a jej istotnym elementem było mięso niewielkich bobrów.

Zaletą mięsa bobrów była jednak większa łatwość polowania. Naukowcy z Niemiec i Holandii po wykonaniu analiz tysięcy kości zwierząt zidentyfikowanych na stanowisku archeologicznym Bilzingsleben uważają, że człowiek prehistoryczny atakował głównie osobniki dojrzałe, ale młode. Z jednej strony brak doświadczenia zwierząt ułatwiał ich zabicie, z drugiej zaś mięso było już pełnowartościowe i tłuste.

Tłuszcz zaś w czasach zlodowaceń obejmujących wielką część Europy, a więc klimatu bardzo zimnego, był niezwykle potrzebny do przetrwania.

Szacuje się, że bobry stały się istotnym elementem diety człowieka prehistorycznego nawet 400 tys. lat temu. Z kolei fakt polowania na nie potwierdzają wnikliwe badania oparte m.in. o cyfrowe mikroskopy. Udowodniono w ten sposób, że zwierzęta były oprawiane, co pozostawiało powtarzalne ślady na kościach.

Niewykluczone też, że człowiek prehistoryczny wykorzystywał bobry jako źródło pozyskiwania skór.

Źródło: national-geographic.pl

Michał Wałach
Historyk, dziennikarz i publicysta zainteresowany przede wszystkim dziejami Europy Środkowej i Wschodniej w średniowieczu oraz XX wieku, a także historią myśli politycznej i przeszłością Krakowa. Redaktor naczelny portalu ToHistoria.pl w latach 2022-2023.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najchętniej czytane