Dziś pogrzeb Elżbiety II z dynastii Windsorów. Prezentujemy nieznane ciekawostki o zmarłej królowej

0
431
Królowa Elżbieta II. Fot.:WikiImages/pixabay.com

8 września roku 2022 zmarła Elżbieta Aleksandra Maria znana jako brytyjska królowa Elżbieta II z dynastii Windsorów. Mimo braku realnej władzy była postacią niezwykle istotną dla swojego kraju i całego współczesnego świata, dlatego przybliżamy Państwu podstawowe fakty oraz ciekawostki dotyczące królowej.

– Elżbieta II była córką króla Jerzego VI, który władał Zjednoczonym Królestwem podczas II wojny światowej. Jerzy VI przejął tron po abdykacji swojego brata-skandalisty Edwarda VIII.

– Jej dynastia wywodzi się z niemieckiej dynastii Wettynów, ale podczas I wojny światowej zmieniła nazwisko, by nie wzbudzać skojarzeń z Niemcami, z którymi ówcześnie walczono.

– W 1947 roku wzięła ślub z urodzonym w Grecji Filipem, członkiem duńskiej rodziny królewskiej, który służył w brytyjskiej marynarce wojennej.

– Elżbieta II z szacunku do swojego męża zgodziła się, by ich potomkowie nosili nazwisko Mountbatten-Windsor.

– Panowała od 6 lutego 1952 roku.

– Żaden inny brytyjski władca nie panował tak długo jak ona.

– Panowała tak długo, że w całej historii i we wszystkich państwach świata tylko jedna osoba była monarchą przez dłuższy czas. Był to Ludwik XIV.

– Za jej panowania Imperium Brytyjskie de facto uległo rozpadowi.

– Mimo tego w chwili śmierci była głową nie tylko Wielkiej Brytanii, ale także 14 innych państwa.

– W trakcie jej panowania premierami byli ludzie urodzeni jeszcze w XIX wieku. Najbardziej znanym z nich był Winston Churchill. Oznacza to, że Elżbieta swoją osobą łączyła bardzo odmienne epoki, wręcz odległe światy.

– W trakcie jej rządów kraj przeszedł przez wiele kryzysów i rewolucji politycznych oraz społecznych

– Monarchiści o poglądach legitymistycznych (jakobici) uznają za prawowitych władców Anglii i Szkocji potomków Jakuba VII Stuarta. Elżbieta II nie należy do potomków tego nowożytnego władcy, więc zgodnie z legitymistycznym podejściem ona, jej przodkowie i następcy z owej rodziny uznawani są za uzurpatorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj