Niezwykłe odkrycie archeologów! To niepowtarzalne wizerunki dwóch kobiet znanych z Pisma Świętego

0
339
Starożytna synagoga w Huqoq. Fot.:Ancient Jew Review/YouTube

Archeolodzy pracujący w synagodze Hoqoq w Galilei odnaleźli niepowtarzalną mozaikę. Przedstawia ona dwie kobiety znane z kart Starego Testamentu. Co ważne, to pierwsze takie wizerunki w starożytnej sztuce żydowskiej.

Odkrycia dokonali badacze rodem z Uniwersytetu Północnej Karoliny w USA pracujący w starożytnej synagodze znajdującej się na północy Izraela. Efekt ich pracy jest przełomowy. Dotąd bowiem wizerunki biblijnej Debory oraz Jael będące dziełem starożytnej sztuki żydowskiej nie były znane nauce.

Odkrycie zespołu kierowanego przez prof. Jodi Magness to podłoga powstała na przełomie IV i V wieku naszej ery. Na odnalezionej mozaice przedstawiono kobiety znane z Księgi Sędziów. Niestety zabytek nie zachował się w całości do naszych czasów.

Prace w starożytnej synagodze trwają od roku 2012, jednak w trakcie pandemii SARS-CoV-2 badania straciły impet. Mimo tego naukowcy odkryli w Huqoq wizerunki innych postaci ze Starego Testamentu oraz sceny prezentujące wydarzenia opisane na kartach Pisma Świętego. A to nie koniec ich wysiłków.

Źródło: focus.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj