Two Column Images
Left Image
Right Image

Data :

SHARE:

Oświęcim: rocznica pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu KL Auschwitz

W środę 14 czerwca na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz odbyły się uroczystości poświęcone pierwszej deportacji Polaków do tego miejsca ludzkich cierpień zadawanych przez hitlerowców. W uroczystości wzięli udział byli więźniowie obozu oraz oficjele.

Uroczystość odbyła się w miejscu pamięci przy bloku 11 dawnego niemieckiego obozu. To właśnie tam złożono znicze pod Ścianą Straceń, symbolicznie oddając hołd ofiarom niemieckich represji.

W uroczystości udział wzięli byli więźniowie KL Auschwitz, wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński oraz prezes Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder. Kwiaty złożono także w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałków Sejmu i Senatu RP.

Miejsce pamięci w KL Auchwitz, pod którym złożono kwiaty, znajduje się tam, gdzie Niemcy rozstrzelali tysiące osób, głównie Polaków. W tym gronie były również kobiety i dzieci.

W pierwszym transporcie więźniów do KL Auschwitz Niemcy przewozili 729 Polaków z więzienia w Tarnowie. Jedna osoba zdołała zbiec, ale jej dalsze losy są nieznane.

Pierwszymi więźniami KL Auschwitz byli polscy więźniowie polityczni, w tym żołnierze, członkowie konspiracji, studenci i uczniowie. Wojnę przeżyło 239 osób z tego grona.

Źródło: rmf24.pl

Michał Wałach
Michał Wałach
Historyk, dziennikarz i publicysta zainteresowany przede wszystkim dziejami Europy Środkowej i Wschodniej w średniowieczu oraz XX wieku, a także historią myśli politycznej i przeszłością Krakowa. Redaktor naczelny portalu ToHistoria.pl w latach 2022-2023.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najchętniej czytane